Duben má nakročeno k rekordnímu suchu

foto Ilustrační foto - V řece Bečvě na Moravě je uprostřed jara málo vody, jelikož tuto zimu bylo málo sněhu a srážkové úhrny zaostávaly za průměrem. Hladina vody je několik centimetrů nad stavem sucha. Povodí Bečvy se s nedostatkem vody potýká už několik let a patří mezi suchem nejzasaženější povodí v zemi. Snímek řeky je z 4. května 2018 z okolí Oseka nad Bečvou na Přerovsku.

Praha - Letošní duben v Česku by podle meteorologů mohl být rekordně suchý. Nasvědčují tomu údaje o množství srážek v prvních dvou týdnech měsíce a aktuální vývoj počasí. Vedle nedostatku deště zhoršují situaci také nadprůměrné teploty, velké množství slunečního svitu či silnější vítr, uvedl meteorolog Martin Tomáš na informačním webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

V prvním aprílovém týdnu spadlo v Česku v průměru 0,9 milimetru srážek na metr čtvereční. Toto množství představuje pouze 8,7 procenta normálu. Situaci příliš nevylepšil ani druhý dubnový týden, kdy spadlo 2,2 milimetru vody, tedy zhruba pětina běžného množství.

Aktuální týden vypadá z hlediska srážek zatím podobně jako úvod měsíce. "K tomu přidejme nadnormální teploty, velké množství slunečního svitu, občas silnější vítr a rozpuk vegetace a vyplývá z toho, že toto není úplně dobře," hodnotí situaci Tomáš.

V horských oblastech je vláhu ještě z čeho brát. Například hřebeny Krkonoš stále mají v průměru kolem 1,5 metru sněhu, uvádí meteorolog.

Rozsah takzvaného zemědělského sucha v Česku se za poslední měsíc trvale zvětšuje, řekl v pondělí řekl ČTK bioklimatolog z projektu InterSucho Miroslav Trnka. Zemědělské sucho zasáhlo podle něj v podstatě celou zemi a třemi nejhoršími stupni sucha ze šesti trpí téměř polovina území. Situace zůstává nejhorší na střední a jižní Moravě, v Poohří a Polabí.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

31°C

Dnes je úterý 23. července 2019

Očekáváme v 1:00 22°C

Celá předpověď