Dubaj testuje model „postavme to a oni přijdou”

foto

Dubaj je město, které dlouho odpovídá na otázku „Proč?” hlasitým „Proč ne!”. Jako ekonomický zázrak Blízkého východu se město během jedné generace změnilo z křižovatky obchodu s perlami na diverzifikovanou finanční metropoli. Důkazem jsou světové primáty v podobě nejvyšší budovy a největšího nákupního centra. Avšak dosud nejambicióznějším dubajským projektem může být právě EXPO 2020, píše server CNBC.

Areál světové výstavy se rozprostírá na ploše 4,4 kilometru čtverečního, což představuje rozlohu více než 600 fotbalových hřišť. Má vyhrazené výjezdy z dálnic a spoje veřejné dopravy. Samotné výstavní centrum zaujímá zhruba polovinu hektaru s halami, které jsou s to pojmout najednou 20.000 lidí.

Centrem areálu je náměstí Al-Wasl Plaza. Název Al-Wasl znamená v arabštině spojení – Al-Wasl Plaza se tak stane ústředním místem chystané světové přehlídky. Kopule Al-Wasl se klene nad prostorem 724 tisíc metrů krychlových, což odpovídá objemu téměř 300 olympijských plaveckých bazénů. Svou výškou vítězí nad šikmou věží v Pise. Celá stavba váží 2544 tun, tedy stejně jako 25 modrých velryb. Široká je málem jako dvě vedle sebe stojící letadla Airbus A380 a pyšní se největší 360stupňovou promítací plochou na světě.

Jakkoli koronavirová pandemie zásadně zrychluje přechod k digitálnímu životu, Dubaji zjevně nevadí podstoupit riziko osvědčené mantry „čím větší, tím lepší". Pracuje na základě předpokladu, že pro svět ožívající po lockdownu bude veletrh atraktivní. „Nemyslím, že by digitální EXPO mohlo nahradit to fyzické," uvedla v této souvislosti první viceprezidentka světové výstavy Manal Bajátová.

Jak organizátoři upozorňují, pandemie nabídne 190 zúčastněným zemím lepší platformu k představení pokroku a k mezinárodní spolupráci po období velkých otřesů. EXPO 2020 vždy vyzdvihovalo témata, jako je vesmír, klima a biologická rozmanitost, cestování a průzkum, a pandemie skutečně osvětlila význam těchto problémů a důležitost jejich řešení. EXPO 2020 se rovněž zaměří na problémy ve zdravotnictví a digitální konektivitě, jejichž význam letos zásadně vzrostl.

Přestože koronavirová pandemie zcela jistě změní ekonomické prognózy přínosu světové výstavy, termín jejího konání by se měl shodovat s všeobecným oživením ekonomické aktivity v příštím roce. Organizátoři očekávají, že díky stěžejnímu tématu "propojování myslí a vytváření budoucnosti", které se opravdu hodí pro svět po pandemii, přínosy světové výstavy nakonec převáží nad jejími náklady.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je středa 22. března 2023

Očekáváme v 21:00 9°C

Celá předpověď