Dubaj slavnostně otevřela Al-Wasl Plaza

foto Inaugurace centrálního náměstí Al-Wasl Plaza v areálu světové výstavy EXPO 2020

Centrální náměstí Al-Wasl Plaza v areálu Všeobecné světové výstavy EXPO 2020 bylo koncem ledna slavnostně otevřeno. Ceremoniálu se zúčastnil viceprezident SAE a dubajský vládce šajch Muhammad bin Rašíd Maktúm spolu s korunním princem emirátu Abú Zabí šajchem Muhammadem bin Zajdem Nahajánem. Oba představitelé při této příležitosti poukázali na to, že Spojené arabské emiráty upevnily své postavení lídra na globální scéně.

Přehlédnout Al-Wasl Plaza je i v tak rozlehlém areálu, jakým je EXPO 2020, nemožné. Ba co víc, rozměrná kopule je jednou z nejsnadněji rozpoznatelných staveb v jižní části Dubaje. Označovaná je za korunní klenot nebo za tlukoucí srdce výstavy EXPO 2020.

Designéři mřížoví stavby se nechali inspirovat starodávným zlatým prstenem, nalezeným hluboko v poušti. Čtyři tisíce let starý šperk sestávající z malých, navzájem se dotýkajících kruhů vyjadřuje sílu spojení, které trvá věčnost a na jakoukoli vzdálenost.

„Oslavíme úspěchy posledních 50 let. Díky úsilí občanů a obyvatel Spojených arabských emirátů, jakož i všech, kteří přispěli k úspěchu a prosperitě SAE, se EXPO 2020 stane začátkem nové 50leté éry vůdčího postavení Spojených arabských emirátů a jejich úspěchů," prohlásil šajch Muhammad bin Rašíd Maktúm. Šajch Muhammad bin Zajd Nahaján doplnil, že SAE prostřednictvím výstavy EXPO 2020 ukážou světu, že se jednota stala východiskem cesty k rozvoji a její zakladatelé položili pevné základy nezbytné pro udržitelný rozvoj a pokrok.

Název Al-Wasl znamená v arabštině spojení – Al-Wasl Plaza se tak stane ústředním místem chystané světové přehlídky.

Ocelová mřížová konstrukce představuje středobod místa, kde se setkávají všechny silnice, a symbolizuje cíl světového veletrhu – spojovat lidi. Stejně tak je průsečíkem tří stěžejních témat a současně tří hlavních zón světové výstavy: Příležitosti, Mobility a Udržitelnosti.

Kopule Al-Wasl se klene nad prostorem 724 tisíc metrů krychlových, což odpovídá objemu téměř 300 olympijských plaveckých bazénů. Svou výškou vítězí nad šikmou věží v Pise. Celá stavba váží 2544 tun, tedy stejně jako 25 modrých velryb. Široká je málem jako dvě vedle sebe stojící letadla Airbus A380.

Pod kopulí s největší 360stupňovou promítací plochou na světě se uskuteční hlavní část slavnostního zahájení výstavy, a to 20. října letošního roku. Hostit bude rovněž různá představení, koncerty a akce během celé šestiměsíční události včetně závěrečného ceremoniálu. Rozličné obrazy, filmy a oslnivé světlené projekce bude na průsvitnou kopuli promítat více než 200 projektorů. Obrazy tak budou viditelné uvnitř i vně stavby.

Al Wasl se stane stálou instalací, v místě zůstane i po skončení EXPO 2020 v dubnu 2021.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je pátek 10. července 2020

Očekáváme v 1:00 18°C

Celá předpověď