Dubaj je podle průzkumu v dopravě světovou dvojkou

foto Pohled na Dubaj z nového nejvyššího mrakodrapu Burdž Dubaj.

Dubaj je jedním z nejlepších míst pro motoristy na světě. Podle průzkumu „2019 Cities Index“ společnosti Mister Auto město ve Spojených arabských emirátech stanulo na druhém místě žebříčku za kanadským Calgary. Dubaj skórovala především kvalitními silnicemi, nízkými cenami benzínu a nízkou silniční daní. Město bude v příštím roce hostit světovou výstavu EXPO 2020.

Společnost Mister Auto hodnotila města ve stovce zemí po celém světě. Největší zastoupení v první desítce má Kanada (3), následuje Německo a Švýcarsko (každé 2), po jednom zástupci mají SAE, Švédsko a USA. Praze patří 59. příčka.

Odborníci posuzovali širokou škálu faktorů, které každodenně ovlivňují motoristy, od infrastruktury a přetížení silnic až k chování řidičů. Parametry průzkumu byly rozděleny do tří kategorií, které jsou nejdůležitější z hlediska hodnocení, zda je město pro motoristy dobrou lokalitou. Jsou to infrastruktura, bezpečnost a náklady.

Do první kategorie patří například počet automobilů na obyvatele, dopravní zácpy, kvalita hromadné dopravy nebo znečištění ovzduší.

Bezpečnost lokality byla hodnocena podle míry úmrtnosti při dopravních nehodách a podle průzkumu zaměřeného na výskyt agresivity řidičů.

Do poslední kategorie pak spadají náklady pro motoristy v tom kterém městě. To zahrnuje nejen cenu pohonných hmot a roční silniční daň, ale také paritu kupní síly v každé ze zemí, aby bylo možné vyčíslit, jak cenově dostupné je řízení pro její obyvatele.

Výsledný index kombinuje celkem 15 faktorů.

Z možných 100 bodů, které má na kontě Calgary, získala Dubaj 97,87 bodu, přičemž nejlépe si vedla co do kvality silnic nebo cenové dostupnosti benzinu a silniční daně. Bodovala rovněž nízkou agresivitou řidičů, rychlostí průjezdu městem a cenovou dostupností parkování.

TOP 10 nejlepších měst pro motoristy:

1. Calgary, Kanada

2. Dubaj, SAE

3. Ottawa, Kanada

4. Bern, Švýcarsko

5. El Paso, USA

6. Vancouver, Kanada

7. Göteborg, Švédsko

8. Düsseldorf, Německo

9. Basilej, Švýcarsko

10. Dortmund, Německo

….

59. Praha, Česká republika

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je středa 22. března 2023

Očekáváme v 9:00 13°C

Celá předpověď