Druhý den bojů o Hudajdá: 39 mrtvých, civilisté prchají na venkov

foto Ilustrační foto - Trosky budovy po náletu v jemenském Saná.

Hudajdá (Jemen) - Vojenská koalice vedená Saúdskou Arábií, která ve válce v Jemenu stojí na straně Západem uznávané exilové vlády, dnes již druhým dnem bombardovala pozice šíitských povstalců s cílem dobýt klíčové přístavní město Hudajdá. Podle agentury AFP mezitím při bojích nedaleko bran města přišlo o život 30 povstalců a devět příslušníků provládních sil. Civilisté prchají k příbuzným na venkov. Mnoho dalších, kteří mimo město rodinu nemají, nemá kam utéci.

Jde zatím o největší bitvu od zapojení mezinárodní koalice do války, která v Jemenu vyvolala jednu z největších humanitárních katastrof na světě, píše agentura Reuters.

Při bojích asi dva kilometry od jižní brány Hudajdá přišlo dnes o život 30 šíitských povstalců a devět příslušníků provládních sil, uvedla agentura AFP s odkazem na sdělení místních zdravotníků.

Dva obyvatelé Hudajdá v telefonickém rozhovoru s Reuters uvedli, že koalice s pomocí amerických bitevních vrtulníků Apache bombarduje pobřeží u letiště u Hudajdá.

OSN se mezitím snaží zabránit uzavření přístavu, přes který do země proudí humanitární pomoc pro 8,4 milionu Jemenců na prahu hladomoru.

Koaliční nálety rovněž zasáhly hlavní silnici mezi Hudajdá a povstalci ovládaným hlavním městem Saná.

Mluvčí koaličních sil Turkí Malkí uvedl, že cílem operace "Zlaté vítězství" je získat kontrolu nad přístavem a letištěm, ale vojáci nebudou vstupovat do obydlené části města.

Jemen od roku 2014 sužuje konflikt, v němž proti sobě bojují menšinoví šíitští Húsíové podporovaní šíitským Íránem a vláda prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího. Té od března 2015 pomáhá Západem podporovaná koalice v čele se sunnitskou Saúdskou Arábií. Válka si podle agentury AP za uplynulé tři roky už vyžádala více než 10.000 lidských životů a přinutila přes tři miliony lidí opustit domov.

"Lidé mají strach. Bitevní lodě jsou strašidelné a nad hlavami nám pořád létají vojenské letouny," uvedla v telefonickém rozhovoru dvaadvacetiletá studentka Amína, která žije u přístavu. " Lidé prchají z města na venkov. Pro ty, kteří tam nemají příbuzné ani peníze, ale není úniku," dodala.

Získání jediného povstalci kontrolovaného přístavu by mohlo změnit poměr sil v jemenské válce ve prospěch vlády. Západní země dosud tiše arabskou koalici podporovaly, ale hrozba zhoršující se humanitární katastrofy by tomu mohla učinit přítrž.

Rada bezpečnosti OSN dnes na žádost Británie bude o ofenzivě jednat za zavřenými dveřmi. Zmocněnec OSN pro Jemen Martin Griffiths uvedl, že OSN jedná se všemi aktéry v konfliktu s cílem boje ukončit.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je neděle 21. října 2018

Očekáváme v 5:00 9°C

Celá předpověď