Drogy z Česka do Německa se stále častěji posílají poštou

foto Drogy zabavené při policejní akci. Ilustrační foto.

Berlín;Praha - Drogy se z Česka do Německa stále častěji posílají poštou. Na sílící trend v distribuci omamných látek dnes upozornila řada německých médií, která se odvolávají na rozhovor Lidových novin s náměstkem české celní správy Robertem Šlachtou. Kromě samotných drog se v balíčcích poslaných poštou či prostřednictvím kurýrních služeb stále častěji posílají i látky určené k jejich výrobě.

Například podle listu Die Welt se z Česka do Německa poštou posílají hlavně heroin, kokain a pervitin, který se v Česku vyrábí především u hranic s Německem. Pro české úřady je přitom velmi složité dohledat odesílatele takových balíčků. Zájemci si drogy či látky sloužící k jejich výrobě nejčastěji objednávají prostřednictvím darknetu, obtížně přístupné, anonymní části internetu.

Už loni v květnu upozornil na nárůst počtu případů distribuce drog prostřednictvím pošty také německý Spolkový kriminální úřad (BKA). "Posílání omamných látek poštou je bezprostředním následkem přesouvání obchodu s drogami na internet," uvedl tehdy BKA. Podle posledních údajů za rok 2017 stoupl počet případů, kdy byly drogy poslány poštou, meziročně o padesát procent.

Problémy s pervitinem z Česka tíží zejména německé spolkové země Bavorsko a Sasko dlouhodobě. Loni na podzim německá vládní zmocněnkyně pro drogovou problematiku uvedla, že většina pervitinu dostupného nejen v Německu, ale v celé Evropě pochází z České republiky.

V Česku se ale pervitin nejen vyrábí, ale i užívá. Podle aktuální studie Evropského monitorovacího centra pro drogy a drogovou závislost (EMCDDA) se v žebříčku vybraných evropských měst, u kterých vědci zkoumali obsah pervitinu v odpadních vodách na počet obyvatel, umístily Brno a České Budějovice na pátém a šestém místě. Nejvíce zbytků této syntetické drogy na počet obyvatel se z šesti desítek zkoumaných evropských měst nachází v kanalizaci východoněmeckých měst Erfurt, Chemnitz (Saská Kamenice) a Drážďany. Na čtvrtém místě se umístila Bratislava, na sedmém Piešťany.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je pátek 28. února 2020

Očekáváme v 5:00 1°C

Celá předpověď