Drogy, které zabíjely na Ostravsku, pochází asi z Polska - videozáznam

foto Na snímku je jeden z druhů syntetických cannabinoidů zajištěných v Moravskoslezském kraji.

Ostrava - Syntetické drogy, jež v minulých týdnech zabíjely v Moravskoslezském kraji, pochází zřejmě z Polska. V Ostravě se balíčků podle kriminalistů někdo zbavil v souvislosti se zákazem syntetických drog v Polsku. Policisté ale stále nevědí, kdo to byl. Obvinili však 18 lidí, kteří drogu v Ostravě našli a šířili. Nebezpečnou látkou se postupně přiotrávilo 23 lidí, dvě osoby po intoxikaci zemřely. Novinářům to řekl ředitel moravskoslezské policie Tomáš Kužel.

Přibližně 1000 balíčků syntetické drogy našla v ostravském kontejneru na komunální odpad bezdomovkyně. Prostřednictvím jejího syna se začaly dávky šířit mezi další bezdomovce. Ve vazbě skončil jeden z distributorů. Důvodem bylo podle kriminalisty Radima Wity riziko, že by uprchl a vyhýbal se trestnímu řízení.

Policisté nyní pátrají ve spolupráci s polskou policií po osobě či osobách, která drogu v Ostravě vyhodily. "Zatím se nám je nepodařilo najít. I přesto, že jsme vyhodnotili stovky hodin kamerových záznamů," uvedl Wita.

Záznam videopřenosu z TK moravskoslezské policie:

Původně se policisté domnívali, že v oběhu může být až 3000 balíčků drogy, od toho později ustoupili. Zajistili víc než 980 balení, což podle Kužela odpovídá množství, které žena v kontejneru našla. "Jsme přesvědčeni, že jsme zajistili většinu balení. Stejně tak si nyní myslíme, že víme o všech osobách, které se na distribuci podílely," dodal Kužel. Dodal, že vyšetřování ale ještě nekončí.

Nebezpečná droga vypadá jako sušená rostlinná hmota podobná nadrcené marihuaně nebo rostlinnému koření. Podle policie jde o sušenou hmotu, která je drogou napuštěna. Má bylinné aroma, je ale cítit výrazně jinak než konopí. Látky uživatelé nejčastěji kouří. Substance se ale vyskytují i v krystalické podobě a mohou být zaměňovány za jiné drogy jako pervitin či extáze. Podle policie jsou nebezpečné hlavně v kombinaci s alkoholem.

Policie obvinila 18 lidí. Další pachatel je mezi oběťmi, dvacátý ještě neměl 15 let, a není tedy trestně odpovědný. Obvinění jsou muži ve věku od 17 do 47 let. Většině hrozí pět let vězení. Až na 18 let ale může být odsouzen šestatřicetiletý muž, podle informací ČTK bezdomovec, jenž drogu konzumoval s dvaatřicetiletým mužem, který po jejím požití zemřel. Druhý z bezdomovců byl nejprve hospitalizován, protože měl rovněž zdravotní problémy. Kromě bezdomovce po požití drogy zemřel i pětačtyřicetiletý muž na Opavsku. Policie to zjistila při dohledávání podezřelých případů úmrtí, které by s kauzou mohly souviset.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je úterý 23. dubna 2019

Očekáváme v 15:00 18°C

Celá předpověď