Dřevo na opravu věže v Litoměřicích připlulo na vorech po Labi

foto Pět vorů se dřevem určeným na opravu krovu vyhlídkové věže Kalich v Litoměřicích se za doprovodu armádních člunů plavilo 9. srpna 2019 z Českých Kopist (na snímku) po řece Labi na litoměřické Lodní náměstí.

Litoměřice - Pět vorů dopravilo po Labi do Litoměřic dřevo určené na opravu krovu vyhlídkové věže Kalich. Doprovod tesařům na cestě z Českých Kopist dělaly armádní čluny. V neděli jeřáb dřevo vytáhne, očistí se a převeze na Mírové náměstí, kde obyvatelé v příštích několika týdnech na vlastní oči uvidí, jak se kmeny dále zpracovávají.

Odborníci zvolili ojedinělý historický postup při obnově kulturní památky. Při plavbě proto také použili dobovou technologii. "Vše se dělo jako před tisíci lety, novodobé jsou pouze dva přídavné motory, které jsme museli mít kvůli nařízení plavební správy. Podle něj se nemůže po řece pohybovat volně plující plavidlo," řekl ČTK Zdeněk Oravec, majitel místní tesařské společnosti, která práce provádí.

Dřevo se předtím tři měsíce máčelo. O napodobení původní technologie rozhodli odborníci při posuzování stavu památky. Oba krovy na litoměřickém Kalichu byly vyrobeny v rozmezí více než 250 let. Zatímco věžička je z roku 1569, samotný krov Kalichu pochází z roku 1834. Zvolená mokrá cesta úpravy dřeva spočívá v postupném vyluhování uvedených živin vodou v proudící vodě, stojatá voda pak slouží jako penetrace. Tento postup má zajistit dlouhou trvanlivost stavby.

Video: Dřevo na opravu věže v Litoměřicích připlulo po Labi
09.08.2019, 15:00, autor: Libor Zavoral, zdroj: ČTK/Video

Z velké většiny je použita jedle bělokorá. Do neděle budou kmeny na vorech na Lodním náměstí. "V neděli ráno se jednotlivé vorové tabule vyzvednou jeřábem z vody, ostříkají se, omyjí, protože jsou zespoda zarostlé řasou. Pak se vše naloží na návěs a odveze na Mírové náměstí, kde budou tabule vystaveny po dobu pěti dní, pak se začnou rozvalovat," uvedl Oravec. Zájemci pak budou moci sledovat práci tesařů.

Další čtyři vory dřeva určené na obnovu historických krovů se máčí ve stojaté vodě záhořanského rybníka. Na vylovení si musí počkat do října. "Všechny kmeny, včetně těch z náměstí, budou pak přemístěny do areálu Jiříkových kasáren. Krov se bude opravovat v příštím roce po dokonalém vyschnutí dřeva. Celý proces obnovy završí v roce 2021 kompletní výměna střešní krytiny," uvedl Ladislav Pošík z odboru územního rozvoje.

Napodobení původní technologie stavby krovu a použití stejných druhů dřev zvolilo město s ohledem na význam památky. "Budova radnice s Kalichem je unikát nejen v České republice, ale i v oblasti severně od Alp. Jde o zcela ojedinělou takto zajímavou dochovanou konstrukci," řekl Kamil Podroužek z katedry historie Univerzity Jana Evangelisty Purkyně.

Dům Kalich, původně nazývaný Dům pod Bání, nese na střeše vyhlídkovou terasu - věžici ve tvaru kalichu, která připomíná zdejší dlouholetou vinařskou tradici. Do věže lze vstoupit přímo z informačního centra, které je v objektu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je sobota 4. července 2020

Očekáváme v 1:00 18°C

Celá předpověď