Drážní úřad odebral firmě JHMD licenci k provozování, opět je možná reorganizace

foto Na jindřichohradeckou úzkokolejku vyjely 2. října 2022 poslední vlaky. Na snímku je poslední spoj z Jindřichova Hradce do Obrataně ozdobený smutečním věncem.

Jindřichův Hradec - Drážní úřad odebral firmě Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD) licenci k provozování drážní dopravy. Důvodem je finanční nezpůsobilost firmy. Drážní úřad o tom informoval v tiskové zprávě. Firma JHMD je od loňského října v úpadku. Provoz vlaků v říjnu zastavila, protože nemá potřebná povolení. JHMD podle přehledu pohledávek dluží kolem 300 milionů korun. Vyplývá to z informací v insolvenčním rejstříku. Firma vyjádření úřadu analyzuje, zda je v souladu s legislativou EU, sdělil ČTK předseda správní rady JHMD Boris Čajánek.

Krajský soud v Českých Budějovicích se bude muset znovu zabývat možnou reorganizací firmy, Vrchní soud v Praze vyhověl firemnímu odvolání, vyplývá z informací v insolvenčním rejstříku. JHMD tak znovu může nakládat s majetkem, řekl ČTK Jan Šatava, jeden ze zakladatelů firmy JHMD a někdejší předseda představenstva.

Drážní úřad minulý týden po déle než roce završil správní řízení, kdy šlo o zrušení oprávnění k provozu drážní dopravy společnosti JHMD, uvedla mluvčí úřadu Pavlína Straková. "Řízení o odejmutí licence bylo v loňském roce na žádost společnosti přerušeno. Jindřichohradecké místní dráhy však v stanovených lhůtách nepředložily podklady dokládající zlepšení jejich finanční situace a nebyly tak schopny prokázat, že plní podmínky způsobilosti podle zákona o dráhách," uvedl ředitel Drážního úřadu Jiří Kolář.

Firma JHMD požádala Drážní úřad již dříve, aby přerušil všechna řízení spjatá s provozováním dráhy. Bez těchto osvědčení nelze dopravu na tratích z Jindřichova Hradce do Nové Bystřice a Obrataně provozovat, uvedla v insolvenčním rejstříku insolvenční správkyně Daniela Urbanová. Drážní úřad vede s firmou dál řízení o odejmutí povolení k provozování dráhy. O vydání jednotného osvědčení o bezpečnosti dopravce JHMD nepožádaly, informovala dnes v tiskové zprávě Straková. Bez zmíněných osvědčení není možné začít jednat s Jihočeským krajem a Krajem Vysočina o možných smluvních vztazích a přepravě cestujících pro rok 2023, uvedla správkyně. Provoz podniku je podle ní dlouhodobě ztrátový. Situaci by podle firmy změnilo uspokojení pohledávky 108 milionů korun za Krajem Vysočina.

Odebrání licence k provozu drážní dopravy se dalo čekat, řekl dnes ČTK Šatava. "Podklady pro provoz jsou dvoustupňové. Licence je něco jako živnostenský list. Pak je bezpečnostní osvědčení, které je daleko komplikovanější, to lze přirovnat dejme tomu ke kolaudaci provozovny. A o něj přišla JHMD už dávno, protože pan Čajánek o prodloužení ani nepožádal. JHMD je jako firma mrtvá," řekl Šatava.

JHMD nyní rozhodnutí Drážního úřadu analyzuje a vyhodnocuje s ohledem na platnou legislativu EU. Podle ní kompenzace vyplácená dopravci za plnění závazku veřejné služby představuje náhradu ekonomicky oprávněných nákladů dopravce včetně přiměřeného zisku. "JHMD jako dopravci ale kompenzace ve výši předpokládané legislativou vyplácené ze strany objednatele nebyly s odůvodněním, že společnost má pokrývat tyto náklady z dotace, vyplácené Státním fondem dopravní infrastruktury. Poslední rozhodnutí ministerstva vnitra uložilo naší společnosti v rozporu s evropskou legislativou plnit závazek veřejné služby se ztrátou," sdělil Čajánek. JHMD podala proti rozhodnutí ministerstva vnitra loni v červenci žalobu k Městskému soudu v Praze.

Krajský soud v Českých Budějovicích bude navíc znovu řešit možnou reorganizaci firmy. Společnost podala loni reorganizační návrh. Soudkyně Pavlína Glaser Hrůzová ho zamítla, podle ní jím sledovala firma nepoctivý záměr. JHMD se ale odvolala a Vrchní soud v Praze jí vyhověl. "Na soudu prvního stupně nyní bude, aby posoudil, zda byly splněny další zákonné podmínky pro vydání rozhodnutí o způsobu řešení úpadku dlužnice. Setrvá-li na svém závěru o nepoctivosti záměru dlužnice, vyčká, jaké rozhodnutí ohledně způsobu řešení úpadku dlužnice přijme řádně svolaná schůze věřitelů. U objektivně přípustné reorganizace nepoctivý záměr nevylučuje dlužníka z řešení úpadku reorganizací," uvedla v odůvodnění soudkyně Radka Šimková.

Firma na sebe podala insolvenční návrh v září 2022. Ke konci června měla 140 věřitelů, dlužila 160,7 milionu korun. Pohledávky dál přibývají. Raiffeisenbank přihlásila v říjnu vůči firmě pohledávky za 100,5 milionu Kč, v prosinci přihlásil Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) pohledávky téměř za 78 milionů korun.

Společnost JHMD nemá na splácení dluhů. Argumentuje tím, že jí Kraj Vysočina neplatí poplatek za použití dopravní cesty. Kraj Vysočina to odmítá, uvádí, že postupuje podle platné smlouvy. Náhradní autobusovou dopravu v místě úzkokolejky zajistily Jihočeský kraj a Kraj Vysočina.

Obnovení provozu na jindřichohradecké úzkokolejce by stálo zhruba 20 milionů korun, řekl ČTK loni v listopadu Šatava. Šance se podle něj ale vzdaluje, kvůli soudnímu rozhodnutí. "Vrchní soud v podstatě vrátil panu Čajánkovi klíče od firmy," řekl Šatava.

JHMD vlastní a provozuje úzkokolejky z Jindřichova Hradce do Obrataně a do Nové Bystřice. Provoz na novobystřické trati začal 1. listopadu 1897. Vlaky v minulých letech podle staršího vyjádření firmy přepravily ročně zhruba 400.000 cestujících. Dvě třetiny tratí jsou na území jižních Čech.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je čtvrtek 1. června 2023

Očekáváme v 21:00 18°C

Celá předpověď