Drahoš díky podpisům vidí velkou legitimitu pro svou kandidaturu

foto Prezident japonské univerzity v Kobe Hiroši Takeda předal 24. listopadu v Praze čestný doktorát prezidentskému kandidátovi Jiřímu Drahošovi (vlevo).

Praha - Bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš uvítal, že ministerstvo vnitra potvrdilo 141.000 podpisů pod jeho prezidentskou kandidaturou. Velká podpora veřejnosti dává silnou legitimitu kandidatuře, řekl dnes novinářům na tiskové konferenci při příležitosti převzetí čestného doktorátu japonské univerzity v Kóbe. Doktorátu si váží, protože oceňuje jeho dlouhodobou vědeckou práci. Prezidentský kandidát Michal Horáček je rád, že občané budou v prezidentských volbách vybírat z pestré nabídky možností.

Podpisy občanů pro kandidaturu sbírali kromě Drahoše současný prezident Miloš Zeman a podnikatel a textař Michal Horáček. Zemanovi jich ministerstvo vnitra potvrdilo zhruba 104.000, Horáčkovi asi 87.000. "My jsme nezávodili o největší množství podpisů. Na žádný rekord jsme nešli, ale tak se to nějak sešlo s pomocí našich 2000 dobrovolníků," řekl Drahoš. "Mám radost z toho důvodu, že to dává určitou legitimitu mé kandidatuře, legitimitu jinou, než jsou politické nominace. Je to kandidatura s velkou podporou veřejnosti," doplnil.

Podle ministerstva vnitra měl Drahoš u odevzdaných podpisů chybovost zhruba 2,6 procenta, úřad mu proto takový počet hlasů z odevzdané petice odečetl. "Je to formální potvrzení korektnosti kandidatury, že všechny dokumenty byly správně. Člověk teoreticky nikdy neví, ale že bych špatně spal kvůli tomu, že bych měl představu, že najednou zmizí 70.000 podpisů, jak se to stalo údajně jednomu z kandidátů, z toho jsem obavu neměl," řekl Drahoš.

Kandidát Josef Toman tvrdí, že na vnitro poslal poštou tři balíky s téměř 75.000 podpisy občanů. Ministerstvo uvedlo, že od Tomana skutečně tři objemné balíky obdrželo, v každém z nich ale nalezlo jen jeden podpisový arch, na nichž bylo celkem 11 podpisů; zbytek obsahu tvořily nepopsané listy papíru. Toman tvrdí, že mu podpisy někdo ukradl.

Rektor univerzity v Kóbe Hiroši Takeda uvedl, že univerzita doktorátem oceňuje dlouholetou spolupráci Drahoše s japonskými vědci. Drahoš se podílel na společných projektech s odborníky z Kóbe od roku 1992, od té doby také patnáctkrát Japonsko navštívil. Zástupci univerzity v Kóbe zdůraznili, že udělení doktorátu nesouvisí s prezidentskými volbami v Česku. Podle nich se v Japonsku ani neví, že se v Česku volby hlavy státu konají.

Drahoš vyznamenání ocenil. "Toho doktorátu si velmi vážím. Je to můj druhý čestný doktorát, první mám od Technické univerzity z Bratislavy. Také ne za nějakou formální spolupráci, ale za skutečnou spolupráci ve výzkumu, ve vědě," řekl. Podotkl, že udělování čestných doktorátů politikům je jistá móda. "Vážím si toho, že oba mé čestné doktoráty jsou za něco, že to není formální akt. Já jsem si musel oba ty doktoráty odpracovat a jsem velmi rád, že to kolegové z Japonska ocenili," uvedl.

Horáček vítá pestrou nabídku kandidátů na prezidenta

Prezidentský kandidát Michal Horáček je rád, že občané budou v prezidentských volbách vybírat z pestré nabídky možností. Řekl to novinářům dnes při otevření kontaktního centra ke své kampani. Ministerstvo vnitra dnes oficiálně potvrdilo, že podmínky pro kandidaturu splnilo devět kandidátů. Horáček patřil k těm, které do boje o Hrad vstupují na základě podpory občanů. Nasbíral více než 89.000 podpisů.

"Jsem rád za tu pestrou nabídku," komentoval Horáček počet soupeřů v boji o prezidentský úřad. Za svou výhodu považuje finanční i politickou nezávislost, protože předvolební kampaň si financuje sám. "Kandiduji proto, že nabízím úplnou nezávislost," řekl. Lidé podle něj mohou vybírat mezi kandidáty, kteří jsou navázáni na "papaláše a finanční skupiny", nebo zvolit někoho, kdo takové vazby nemá.

Horáčkova kampaň bude pokračovat setkáváním s občany v regionech, těší se také na debaty s protikandidáty, které považuje za významný prvek pro rozhodování voličů. Prezident Miloš Zeman předem oznámil, že debat se účastnit nebude. "Připadá mi, že postoj pana Zemana by málokterý člověk, který ctí pravidla, ocenil," komentoval to Horáček. Právě v debatách se podle něj ukáže, jak je člověk vybavený pro prezidentskou funkci. "Prezident musí být fit fyzicky i mentálně. Musí se těch debat zúčastňovat, protože jinak podrývá jejich smysl a vlastně tak jde proti zájmům občanů," podotkl Horáček.

Podnikatel a textař Horáček oznámil kandidaturu loni v listopadu. Svou kampaň vede pod heslem "Silní lidé, hrdá země". Horáček dnes řekl, že Česká republika není zemí ufňukaných, malověrných a nechápavých lidí. V regionech podle něj žijí osobnosti, které mohou být inspirací pro celý národ.

"Mým cílem je upozorňovat na ty inspirátory. Pokud budu mít možnost někoho vyznamenat ve Vladislavském sále, tak to nebude Dan Hůlka," řekl. Státní vyznamenání, která prezident tradičně uděluje na výročí vzniku samostatného Československa, by od Horáčka dostal například páter Josef Suchár - farář, který se zasloužil o obnovu vesnice Neratov v Orlických horách. "Říkám tomu zázrak nad Čechami a takových zázraků tu máme spoustu a na tyto lidi musíme být hrdí," dodal.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je úterý 16. října 2018

Očekáváme v 17:00 21°C

Celá předpověď