Drahé kovy a pravé perly zdobí korunky pro letošní Miss z ČR a SR

foto Ředitelka soutěže Miss Universe Slovenskej republiky Silvia Lakatošová (vlevo) a designérka šperků Jitka Kudláčková představily na tiskové konferenci 19. srpna 2019 v Praze podobu korunek pro nejkrásnější dívky z Česka a Slovenska. Finálový večer České Miss 2019 a Miss Universe Slovenskej republiky 2019 se uskuteční 25. srpna v Hudebním divadle Karlín.

Praha - Zlato, stříbro, modré topazy, diamanty a jednadvacet sladkovodních perel zdobí dvě korunky pro nejkrásnější dívku z Česka a Slovenska. Ty vzejdou z finále soutěže Česká Miss, která se letos poprvé spojila se soutěží Miss Universe Slovenskej Republiky. Obě dokončené korunky dnes představili pořadatelé na tiskové konferenci. Slavnostní večer se uskuteční tuto neděli v Hudebním divadle Karlín.

Fotogalerie

Ze všech dvanácti finalistek z obou států navíc získá jedna titul první novodobé Československé Miss a také smlouvu v hodnotě 100.000 euro a byt v Praze. A může se stát, že to bude jedna z vítězek za ČR nebo SR.

Každá z korunek přesahuje hodnotu 400.000 korun. Zlatníci se snažili najít společný motiv obou států, proto je zdobí národní barvy. "Ve štítu je červené zlato, bílá je stříbrná část korunky a modrá je v čele, kde jsou modré topazy," řekl ČTK Dušan Mlynarčík, ředitel pražské rodinné zlatnické firmy JK Jitka Kudláčková. Hodnota korunek může podle něj do budoucna růst, protože jde o artefakty, které se již nebudou opakovat.

Ve tvaru korunky se zlatnice Kudláčková inspirovala ručně paličkovanou krajkou, která je rovněž charakteristická pro oba národy. "Naše kultura se vyvíjí od raného středověku, kdy se začala rozvíjet řemesla. Inspirace je i v cizelovaném zlatém plechu," dodala. Podle Mlynarčíka dostali zlatníci na výrobu poměrně krátkou dobu, trvala dva měsíce, zhruba 400 hodin.

Jelikož byly korunky vyráběny ručně pouze z drahých kovů a přírodních kamenů, dosahují podle Kudláčkové takzvané laťky korunovačních klenotů. I proto se jich dnes dotýkala pouze v rukavičkách.

Obnovená soutěž Miss se v Česku koná více než čtvrt století. Soutěži Miss České republiky, kterou od roku 1989 pořádal Miloslav Zapletal, konkurovala od roku 2005 Česká Miss. O rok dříve ji založila vítězka Miss Československo z roku 1991 a manželka podnikatele Zdeňka Bakaly Michaela Maláčová. Ta se neúspěšně ucházela o koupi tradiční soutěže krásy Miss ČR, z obchodu ale sešlo a Maláčová nakonec přišla s vlastní soutěží.

Dlouholetý ředitel Miss ČR Miloslav Zapletal se s Maláčovou soudil kvůli tomu, že použila podle něj zaměnitelný název, soudy ale rozhodly ve prospěch Maláčové. Obě soutěže existovaly pět let vedle sebe. Lišily se například tím, že vítězku Miss ČR určovali členové poroty, v případě České Miss rozhodovali o výsledku diváci.

Obě soutěže se sloučily od ročníku 2011, kdy se Maláčová dohodla s vlastníkem Miss ČR, developerskou společností Central Group. Ta převzala soutěž krásy na podzim 2008 po zmizelém podnikateli Janu Moťovskému. Od roku 2011 existuje pouze jediná národní soutěž krásy - Česká Miss.

Značku pak koupila podnikatelka Marcela Krplová a následně se v roce 2016 dostali do vedení bývalá česká vicemiss z roku 2007 Eva Čerešňáková s podnikatelem Martinem Ditmarem. Loni oba prodali své podíly ve společnosti Miss Events, která organizovala poslední dva ročníky soutěže Česká Miss. Koupila je mezinárodní kosmetická společnost Juliette Armand.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je čtvrtek 28. května 2020

Očekáváme v 3:00 12°C

Celá předpověď