DPA o bizarních dezinformacích - od básně Merkelové po páření lišek

foto Ilustrační foto - Německá kancléřka Angela Merkelová.

Berlín - Záření mobilních telefonů, vedlejší účinky očkování či tajné satelity. Ověřovatelé faktů se každým dnem snaží vyvracet fámy, které se šíří internetem. Mnoho z tvrzení je děsivých, možná nebezpečných, některá jsou ale především bizarní. Agentura DPA přináší k dnešnímu mezinárodnímu dni ověřování faktů několik kuriózních dezinformací ze sociálních sítí.

Tvrzení: Lišky jsou celý život věrné jednomu partnerovi. Fakta: Pravda je méně romantická. "Neexistují žádné vědecké důkazy o tom, že je toto tvrzení správné. Liščí samci se páří, kdykoliv se jim naskytne příležitost," řekl DPA biolog Stephan Funk. Lišky sice žijí příležitostně monogamně s jedním partnerem a mají spolu potomky i opakovaně, mnoho z nich však bývá nevěrných.

Tvrzení: Na paprikových luscích je možné rozpoznat pohlaví. Má lusk na spodní straně tři vyboulení? Pak je to samčí paprika, u čtyř vyboulení se jedná o samičí. Fakta: Tvrzení je zcela chybné. Tato rostlina má oboupohlavné květy, kde se nacházejí jak samčí pestíky, tak samčí tyčinky. Proto nejde z plodu rozpoznat pohlaví.

Tvrzení: Německá kancléřka Angela Merkelová zveřejnila během mládí v NDR socialistickou báseň: "Budu šéfkou Spolkové republiky Německo / Třídní nepřítel to bude nenávidět / Plním plán Sjednocené socialistické strany Německa / Přivedu je na mizinu". Fakta: Báseň se neobjevila v roce 1967 ve východoněmeckém časopise pro děti Frösi, nýbrž v roce 2012 v satirickém magazínu Eulenspiegel (Enšpígl).

Tvrzení: Existují zázračné postele, které vyléčí téměř všechny nemoci. Fakta: Zlomeniny? Rakovina? Vyhřezlé ploténky? Ne, tyto nemoci se nedají léčit ležením na speciálních lůžkách, jak se tvrdí v temných zákoutích internetu. Údajné důkazní snímky ukazují pouhou rekvizitu z hororu Prometheus z roku 2012. Krásní a bohatí, kteří si prý postele nechávají pro sebe, se tudíž musejí nadále spoléhat na tradiční léčebné postupy.

Tvrzení: Tisíce ptáků uhynuly kvůli vysílačům sítí páté generace (5G). Fakta: Dokazovat toto tvrzení mají na internetu kolující fotografie stovek mrtvých opeřenců ležících na silnici. Zvířata sice opravdu uhynula, ovšem ne v souvislosti s novým standardem mobilní sítě. Ptáci seděli na stromě, který se vyvrátil při bouřce.

Tvrzení: Covidová vakcína ve tmě září a je radioaktivní. Fakta: Původcem této teze má být domnělá pracovnice německého institutu pro léky a lékařské produkty BfArM, která prý propašovala ampulku s vakcínou ven z institutu. Látka podle ní svítí zeleně a je lehce radioaktivní. Není to pravda už jenom proto, že se v institutu žádné očkovací preparáty neskladují. Mírně radioaktivní přípravky se sice používají například při léčbě rakoviny, u očkování ale radioaktivita postrádá smysl. A svítit vakcína nanejvýš pravděpodobně také nebude.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je neděle 19. září 2021

Očekáváme v 9:00 12°C

Celá předpověď