DPA: Lukašenko připravuje Bělorusko na možné vyhlášení válečného stavu

foto Ilustrační foto - Běloruský prezident Alexandr Lukašenko (uprostřed) v vojenskými armádními hovoří s novináři na vojenském výcvikovém prostoru u města Osipoviči, kde 17. února 2022 pokračovaly vojenské manévry běloruské a ruské armády.

Minsk - Běloruský vůdce Alexandr Lukašenko dnes nařídil uvést všechny bezpečnostní složky do stavu pohotovosti. Hodlá také nastolit větší disciplínu ve společnosti, uvedla běloruská státní média. Podle agentury DPA tím Lukašenko na pozadí války na Ukrajině připravuje zemi na vyhlášení válečného stavu.

"Pokud je nutné uvést nějakou vojenskou složku do pohotovosti podle válečných norem, pak to musíme udělat," uvedl Lukašenko podle agentury BelTA s tím, že situace v regionu je "velmi vážná". Na Ukrajině se podle něj formují jednotky, které chtějí svrhnout běloruský režim a připojit zemi k NATO. Lukašenko také řekl, že má být urychleně vytvořena běloruská domobrana.

Osmašedesátiletý autoritářský vládce rovněž vzkázal, že běloruské společnosti "chybí disciplína". "Musíme zmobilizovat všechny vládní orgány, aby v zemi zavedly disciplínu a pořádek," řekl Lukašenko na setkání se šéfem běloruské bezpečnostní rady Aljaksandrem Valfovičem.

Bělorusko je dosud nejsilnějším podporovatelem ruské invaze na Ukrajinu, přičemž Lukašenko dal ruským silám k dispozici běloruské území pro ozbrojené útoky vůči svému sousedovi. Běloruská armáda rovněž pravidelně pořádá cvičení na hranicích s Ukrajinou.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

0°C

Dnes je neděle 5. února 2023

Očekáváme v 9:00 -2°C

Celá předpověď