DPA:Křetínský zvýší podíl v německé firmě Metro na víc než 37 pct

foto Ilustrační foto - Utkání 10. kola první fotbalové ligy: Sparta Praha - Slavia Praha, 22. září 2019 v Praze. Spolumajitel Sparty Daniel Křetínský.

Düsseldorf (Německo) - Investiční společnost EP Global Commerce (EPGC) českého miliardáře Daniela Křetínského a slovenského investora Patrika Tkáče navýší podíl v německé firmě Metro na více než 37 ze stávajících 29,99 procenta. Podle svého dnešního sdělení, na které se odvolává agentura DPA, přijala odpovídající objem nabídek kmenových a prioritních akcií. EPGC se pokusila Metro loni i letos celé převzít a už před dnešním oznámením byla největším akcionářem firmy.

EPGC přijala nabídku na odkup 7,1 procenta kmenových akcií a 1,1 procenta prioritních akcií. Podle firemního mluvčího tak dosáhla svého cíle, kterým je vytvořit si větší flexibilitu pro další postup. Po překročení 30procentního prahu smí EPGC svůj podíl postupně navyšovat, aniž by měla povinnost učinit nabídku na převzetí.

Křetínského a Tkáčova firma nabídla držitelům za kmenovou akcii 8,48 eura a za prioritní akcii 8,89 eura. Držitelé kmenových akcií mají právo hlasovat na valné hromadě, s prioritními akciemi hlasovací práva spojena nejsou, ale obvykle na ně připadá vyšší dividenda. Akcionáři, kteří dosud váhají, mohou své akcie EPGC odprodat ještě do 17. listopadu.

Křetínský s Tkáčem vstoupili do německé společnosti Metro v létě 2018. Snaha firmu převzít jim ale zatím nevyšla - podnik označil jejich poslední nabídku v polovině října za nedostatečnou a odmítl ji.

Společnost Metro v posledních letech prodává některé své divize, aby se mohla soustředit na klíčové velkoobchodní aktivity. Podnik má ve 26 zemích přes 770 velkoobchodů Cash & Carry, které zaměstnávají přes 150.000 lidí. V České republice je skupina zastoupena od roku 1997. Její divize Makro Cash & Carry ČR provozuje v Česku 13 velkoobchodních center.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je pátek 22. ledna 2021

Očekáváme v 19:00 5°C

Celá předpověď