Čínská policie brání novým protestům proti covidovým opatřením

foto Ilustrační foto - Studenti s prázdnými papíry protestují kvůli protiepidemickým opatřením proti covidu na Univerzitě Čching-chua v čínském Pekingu 27. listopadu 2022.

Peking - Velká přítomnost policie v centrech několika čínských měst včetně Pekingu, Šanghaje, Kantonu či Chang-čou brání novým protestům proti vládní politice nulové tolerance vůči covidu-19. V mnoha případech příslušníci bezpečnostních složek zastavují kolemjdoucí, kteří musejí ukazovat své mobilní telefony, zda v nich není podezřelý obsah nebo programy na obcházení cenzury, uvedla agentura DPA. Podle agentury Reuters už si policie začala předvolávat některé účastníky víkendových protestů.

V Pekingu policisté zajišťují především promenádu na břehu řeky Liang-ma, kde poblíž diplomatické čtvrti v neděli demonstrovaly stovky lidí. V Šanghaji policie v místě předchozích protestů postavila zábrany, aby předešla vytvoření většího shromáždění. Po výzvách k novým manifestacím zveřejněných na sociálních sítích jsou policisté ve velkém počtu také na Lidovém náměstí v centru východočínské přístavní metropole.

Agentura Reuters hovořila se třemi účastníky víkendových protestů, kteří popsali, že už byli osloveni buď policií nebo vysokou školou, kde studují, aby podali svědectví do záznamu. "Všichni zoufale mažeme historii v chatovacích aplikacích... Všude je spousta policistů. Policisté přišli zkontrolovat doklady jedné kamarádce a pak ji odvezli. Nevíme proč. Pak ji propustili," uvedl jeden z nich.

Podle agentury AP už některé univerzity, v jejichž kampusech se o víkendu protestovalo, posílají studenty domů s tím, že jde o opatření proti šíření covidu-19. Týká se to například pekingské univerzity Čching-chua (Tsinghua), kde studoval i současný prezident Si Ťin-pching a kde studenti demonstrovali v neděli. "Studentům, kteří projeví zájem, zařídíme odjezd do jejich domovských měst," uvedla na webu pekingská lesnická univerzita.

Čínské ministerstvo zahraničí dnes na dotaz ohledně protestů sdělilo, že v Číně funguje vláda práva a že země chrání práva a svobody občanů. Upozornilo ale, že tato práva je třeba uplatňovat v rámci zákonů, napsala agentura Reuters.

Pekingem, Šanghají a dalšími čínskými městy o víkendu otřásly demonstrace, které jsou označovány za nejrozsáhlejší projev nespokojenosti v Číně za několik desítek let. Demonstranti při nich volali po zrušení přísných opatření proti šíření covidu-19, zněly ale také výzvy k odstoupení prezidenta Si Ťin-pchinga a konci vlády komunistické strany.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je pondělí 30. ledna 2023

Očekáváme v 21:00 3°C

Celá předpověď