Dow Jonesův index i evropské akcie kvůli nové mutaci prudce oslabily

foto Akciová burza ve Frankfurtu nad Mohanem - ilustrační foto.

New York/Londýn/Frankfurt - Americké akcie kvůli obavám z dopadů nové mutace koronaviru dnes výrazně oslabily. Dow Jonesův index tak zaznamenal nejhlubší propad od loňského října. Evropské akcie utrpěly nejprudší pokles od loňského června. Pod zvýšený tlak se dostaly kvůli obavám z hospodářských dopadů nové mutace koronaviru, která byla zjištěna v Jihoafrické republice.

Ztrácely zejména akcie společností z odvětví cestovního ruchu, bankovnictví a energetiky, ukazují data z burz. Dnes obchodování skončilo dříve, protože ve čtvrtek se ve Spojených státech slavil Den díkůvzdání.

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, odepsal 2,53 procenta a obchodování uzavřel na 34.899,34 bodu. Širší index S&P 500 klesl o 2,27 procenta na 4594,62 bodu, index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, pak ztratil 2,23 procenta na 15.491,66 bodu.

Výrazný pokles utrpěly například akcie leteckých společností United Airlines, Delta Air Lines či American Airlines, a také akcie provozovatelů výletních plaveb Carnival, Royal Caribbean Cruises a Norwegian Cruise Line. Posilovaly naproti tomu akcie podniků, které mohou těžit z omezeného pohybu osob, například internetové televize Netflix či poskytovatele videokonferenčních služeb Zoom Video Communications.

Nová verze koronaviru s označením B.1.1.529 se rychle šíří v nejlidnatější provincii Jihoafrické republiky a podle vědců jsou dosavadní poznatky o ní znepokojivé. Nese totiž mimořádný počet mutací, a mohla by tak být agresivnější než předchozí varianty. Řada zemí, včetně evropských, už reaguje zákazem letů ze zasažené oblasti.

Na devizovém trhu kvůli obavám z nové mutace výrazně posilují japonský jen a švýcarský frank, což jsou měny považované za bezpečné útočiště v období nejistoty. Zpevňuje také euro k dolaru, které si kolem 19:30 SEČ připisovalo zhruba 0,9 procenta na 1,1311 USD.

Vůči japonskému jenu dolar ve stejnou dobu ztrácel 1,9 procenta na 113,19 JPY a proti švýcarskému franku odepisoval 1,4 procenta na 0,9232 CHF. Euro vůči jenu a franku rovněž oslabovalo, ale méně výrazně než dolar.

"Je to učebnicový příklad útěku k jenu a švýcarskému franku v důsledku nové mutace viru," uvedl podle agentury Reuters analytik Kenneth Broux ze společnosti Société Générale.

Evropské akcie kvůli obavám z nové mutace koronaviru prudce oslabily

Evropské akcie dnes utrpěly nejprudší pokles od loňského června. Pod zvýšený tlak se dostaly kvůli obavám z hospodářských dopadů nové mutace koronaviru, která byla zjištěna v Jihoafrické republice. Panevropský akciový index STOXX Europe 600 odepsal 3,67 procenta a obchodování uzavřel na 464,05 bodu. Za celý týden tak přišel asi o 4,5 procenta.

"Tato nová varianta viru přichází v nejhorší možné době, protože Evropa a některé severní části Spojených států jsou v napjaté situaci kvůli již tak vysokým počtům nových případů a hospitalizací," řekl podle agentury Reuters analytik Peter Garnry ze společnosti Saxo Bank. "Akcie reagují negativně, protože se zatím neví, do jaké míry budou vůči nové variantě účinné vakcíny, čímž se zvyšuje riziko nových uzávěr," dodal.

Nová verze koronaviru s označením B.1.1.529 se rychle šíří v nejlidnatější provincii Jihoafrické republiky a podle vědců jsou dosavadní poznatky o ní znepokojivé. Nese totiž mimořádný počet mutací, a mohla by tak být agresivnější než předchozí varianty. Řada zemí, včetně evropských, už reaguje zákazem letů ze zasažené oblasti.

Hlavní index německých akcií DAX odepsal 4,15 procenta na 15.257,04 bodu. Francouzský index CAC 40 klesl o 4,75 procenta na 6739,73 bodu, index londýnské burzy FTSE 100 pak zaznamenal propad o 3,64 procenta na 7044,03 bodu.

Na dnešním poklesu na evropských burzách se velkou měrou podílely podniky z odvětví cestovního ruchu a zábavy. Akcie firem z těchto sektorů se jako celek propadly téměř o devět procent. Zažily tak nejhorší den od loňského března. Výrazně oslabovaly také akcie producentů ropy a plynu, stejně jako akcie těžařských podniků. Ty reagovaly na propad cen ropy a kovů.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je pátek 21. ledna 2022

Očekáváme v 21:00 -2°C

Celá předpověď