Dos Santos vyhrál na MS dlouhé překážky ve třetím čase historie, Warholm neuspěl

foto Bronzový olympijský medailista Alison dos Santos na světovém atletickém šampionátu potvrdil, že je v této sezoně nejlepším závodníkem na 400 metrů překážek. Zvítězil ve třetím nejrychlejším čase všech dob 46,29 sekundy.

Eugene (USA) - Bronzový olympijský medailista Alison dos Santos na světovém atletickém šampionátu potvrdil, že je v této sezoně nejlepším závodníkem na 400 metrů překážek. Zvítězil ve třetím nejrychlejším čase všech dob 46,29 sekundy. Bývalého světového rekordmana Kevina Younga připravil po 29 letech o rekord šampionátu. Současný držitel historického maxima, olympijský šampion a vítěz posledních dvou MS Karsten Warholm při návratu po zranění v závěru nestačil a skončil sedmý.

Hvězdný Nor, který až v Eugene dokončil své první běhy v této sezoně, rozběhl finále tradičně odvážně a v polovině vedl. Ještě sto metrů před cílem byl třetí dvě desetiny za vedoucím Dos Santosem, ale pak mu došly síly a doběhl v poli poražených za 48,42 sekundy.

"Byl jsem po zranění, ale vždy se snažím vydat ze sebe maximum a všechno nechat na trati. A tak to také bylo. Bylo to všechno, nebo nic, bohužel vyšlo z toho nic. Musím se s tím smířit. Ale až se jednou ohlédnu, budu na sebe hrdý, i když bych raději měl medaili," řekl Warholm.

Pod Youngův výkon 47,18 ze Stuttgartu 1993, kde byly do úterního večera k vidění nejrychlejší dlouhé překážky na mistrovství světa, se za dvaadvacetiletým Dos Santosem dostal i domácí spolufavorit Rai Benjamin, pro něhož je to po MS 2019 a loňské olympiádě už třetí stříbro na velké akci. Bronz získal další Američan Trevor Bassitt v osobním rekordu 47,39.

Show domácím běžcům ale sebral vítězný Brazilec a po doběhu se klaněl publiku. "Když člověk vyhraje, hned se stane oblíbencem každého. Energie hlediště byla neskutečná, cítil jsem jeho přízeň. Vyhrát na téhle trati světový titul je fakt úžasné," rozplýval se.

Překvapivý vývoj mělo finále patnáctistovky. Olympijský vítěz Jakob Ingebrigtsen společně se spolufavorizovnými Keňany udával tempo, ale v poslední zatáčce zaútočil Jake Wightman. Britský mílař, jehož dosud největším úspěchem byl evropský bronz z roku 2018, proběhl cílem jako první v nejlepším světovém čase sezony 3:29,23. Byl z toho sám očividně šokovaný.

"Napadlo mě, že to zkusím. I kdybych měl skončit čtvrtý. Šel jsem do toho, že se pokusím zvítězit. Cítil jsem se dobře a vytušil šanci," řekl Wightman. "Než mi tohle dojde, dlouho to potrvá. Možná až po konci kariéry," dodal.

Jeho životní úspěch na stadionu Hayward Field komentoval jeho otec i trenér Geoff, který při MS pracuje jako hlasatel. "Tohle je můj syn a je to mistr světa," řekl divákům.

Do Evropy putovaly všechny medaile z patnáctistovky. Za Wightmanem a Ingebrigtsenem finišoval třetí Španěl Mohamed Katir. Afričané se propadli daleko za medailové příčky. Obhájce titulu Timothy Cheruyiot skončil šestý, další Keňan Abel Kipsang byl sedmý.

Ani ve skoku do výšky nevyhrála favoritka. Ukrajinka Jaroslava Mahučichová sice napodruhé překonala 202 centimetrů, ale to nestačilo. K životnímu výkonu se totiž vzepjala Australanka Eleanor Pattersonová. Poprvé v kariéře se dostala přes dva metry a pak napoprvé zdolala 202. O dva centimetry výše neuspěla, ale 204 neskočila ani Mahučichová, takže Pattersonová po letošním světovém stříbru z haly získala titul pod širým nebem. "Šílené, 202... Netuším, co se to stalo. Jsem na sebe a na svůj tým pyšná," radovala se vítězka.

Krásná Jaroslava Mahučichová v Eugene 19. července 2022.

V soutěži chyběla olympijská vítězka a trojnásobná mistryně světa Maria Lasickeneová, která stejně jako ostatní ruští atleti nesmí na mezinárodních akcí závodit kvůli ruské invazi na Ukrajinu.

Historicky nejmladším mistrem světa v hodu diskem se stal třiadvacetiletý Kristjan Čeh. Slovinský vrhač v Eugene zvítězil v rekordu šampionátu 71,13 metru. O nejlepší výkon v dějinách MS připravil po sedmnácti letech Litevce Virgilija Aleknu, jehož devatenáctiletý syn Mykolas v Eugene získal stříbro za 69,27 metru. Litevský úspěch podtrhl třetím místem jednatřicetiletý Andrius Gudžius (67,55).

Wightman napodobil Crama a nadchl otce, trenéra a hlasatele závodu v jedné osobě

Senzační šampion Jake Wightman se v Eugene stal 39 let po legendárním Steveu Cramovi druhým britským mistrem světa v běhu na 1500 metrů. Jeho životní úspěch na stadionu Hayward Field prožil v roli hlasatele i jeho otec a trenér v jedné osobě Geoff, zlatou medaili převzal z rukou slavného krajana a bývalého běžce na středních tratích Sebastiana Coea, současného šéfa Světové atletiky. Také ceremoniál vyhlásil na stadionu Geoff Wightman.

"Co víc bych si mohl přát?" řekl Jake Wightman.

Když proběhl cílem finále zcela nečekaně jako první před olympijským vítězem Jakobem Ingebrigtsenem, ozvalo se stadionem mimo jiné konstatování nadšeného a dojatého hlasatele: "Tohle je můj syn a je to mistr světa!" Geoff Wightman, který atletické dění komentuje na stadionech už mnoho let, prý při hlasovém doprovodu závodů svého syna nikdy na příbuzenský vztah nepoukázal.

"Doufám, že tohle je vrchol jeho hlasatelské kariéry. I když pravděpodobně by řekl, že to byl Mo Farah (při triumfech na 5000 a 10.000 metrů) na olympiádě v Londýně 2012," podotkl Jake Wightman v rozhovoru s agenturou Reuters.

"Komentoval tolik mých špatných závodů, že tenhle zřejmě potřebuje oslavit. Je docela fajn mít otce, který komentuje závody, a to, že byl součástí mojí cesty až do tohoto bodu a dokonce součástí toho závodu, je asi v jakémkoliv sportu rarita," dodal osmadvacetiletý mistr světa. "Když jsem s ním mluvil, byl velmi šťastný. Jsem rád, že trochu ukázal emoce. Je nádhera, že se projevila práce, kterou udělal, aby mě dostal na tohle místo, protože už se to nemusí nikdy opakovat. Sport se hrozně rychle vyvíjí," pokračoval.

I dvě hodiny po finále mu připadalo nereálné, že dokázal ve finále mistrovství světa zvítězit. V závodě udávali tempo favorizovaný olympijský vítěz Jakob Ingebrigtsen s Keňany, ale Wightman zaútočil na začátku poslední zatáčky. Mílař, jehož dosud největším dosavadním úspěchem byl evropský bronz z roku 2018, proběhl cílem jako první v nejlepším světovém čase sezony 3:29,23.

"Napadlo mě, že to zkusím. I kdybych měl skončit čtvrtý. Šel jsem do toho, že se pokusím zvítězit. Cítil jsem se dobře a vytušil šanci," řekl Wightman. Stále v cílové rovině čekal, kdy se vedle něj Ingebrigtsen objeví a předstihne ho. Neměl přehled, protože velkoplošná obrazovka je na opačné straně stadionu. "Bylo a pořád to je neuvěřitelné. Než mi tohle dojde, dlouho to potrvá. Možná až po konci kariéry. Být mistrem světa, to se nedá slovy popsat. A budu jím, ať už se ve zbytku mojí kariéry stane cokoliv," dodal.

Výsledky mistrovství světa v atletice v Eugene (USA):

Finále:

Muži:

1500 m: 1. Wightman (Brit.) 3:29,23, 2. J. Ingebrigtsen (Nor.) 3:29,47, 3. Katir 3:29,90, 4. García (oba Šp.) 3:30,20, 5. Kerr (Brit.) 3:30,60, 6. Cheruiyot 3:30,69, 7. Kipsang (oba Keňa) 3:31,21, 8. Lemi (Et.) 3:32,98.

400 m př.: 1. Dos Santos (Braz.) 46,29, 2. Benjamin 46,89, 3. Bassitt (oba USA) 47,39, 4. Happio (Fr.) 47,41, 5. Rosser (USA) 47,88, 6. Hyde (Jam.) 48,03, 7. Warholm (Nor.) 48,42, 8. Mägi (Est.) 48,92.

Disk: 1. Čeh (Slovin.) 71,13, 2. Alekna 69,27, 3. Gudžius (oba Lit.) 67,55, 4. Stahl 67,10, 5. Pettersson (oba Švéd.) 67,00, 6. Denny (Austr.) 66,47, 7. Firfirica (Rum.), 8. Rose (Sam.) oba 65,57.

Ženy:

Výška: 1. Pattersonová (Austr.), 2. Mahučichová (Ukr.) obě 202, 3. Vallortigaraová (It.), 4. Geraščenková (Ukr.) obě 200, 5. Olyslagersová (Austr.), 6. Sadullajevová (Uzb.), 7. Bruusová (Est.), 8. Dubovická (Kaz.) všechny 196. 

Rozběhy a kvalifikace:

Muži:

200 m - semifinále: 1. Lyles (USA) 19,62.

Ženy:

200 m - semifinále: 1. Jacksonová (Jam.) 21,67.

400 m př.: 1. Bolová (Niz.) 53,90.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je pondělí 26. září 2022

Očekáváme v 9:00 13°C

Celá předpověď