Silnice na Vysočině včetně dálnice jsou sjízdné, stojí vlaky

foto Odstavené kamiony blokovaly 13. prosince 2018 dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a Koberovicemi na Pelhřimovsku.

Praha - Dálnice D1 na Vysočině byla ve čtvrtek vpodvečer po středečním a dnešním kolapsu průjezdná už v obou směrech. Dálnice je po chemickém ošetření mokrá, v některých místech v důsledku mrazů začíná vysychat. Obdobná je situace na hlavních tazích na Vysočině. Vedlejší silnice se zledovatělým sněhem kryje posyp. Jsou sjízdné se zvýšenou opatrností, řekl ČTK Aleš Hubený, dispečer krajských silničářů. Mimo provoz zůstává železnice na dvou úsecích na Jihlavsku. Vlaky tam nejezdí od středeční noci.

Doprava kolabovala na dálnici postupně na několika místech kvůli sněžení už od středečního odpoledne. Dnes se situace zhoršila před 90. kilometrem ve směru na Brno. Kolona se pomalu rozjížděla odpoledne.

Kvůli dopravní situaci zasedla na Vysočině pracovní skupina ze zástupců kraje, hasičů a policie. Podle hejtmana Jiřího Běhounka (ČSSD) může za kalamitní stav nepřipravenost modernizovaného úseku dálnice na zimní podmínky na Vysočině.

Kolony se na nesjízdné dálnici od středečního odpoledne do noci postupně protáhly na desítky kilometrů, několikrát museli policisté dálnici uzavřít. Sypače měly problémy ucpanou dálnici projet. Později provoz blokovaly odstavené kamiony, jejichž řidiči si podle silničářů vybírali povinnou přestávku, policisté je museli budit. Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) zvažuje kvůli situaci na D1 zákaz jízdy kamionů v levém pruhu na dálnicích včetně předjíždění.

Problémy byly i na silnicích v okolí dálnice. Byly špatně sjízdné a plné aut.

Těžký sníh a popadané stromy poškodily ve středu trakční vedení na některých částech železnice na Jihlavsku a Pelhřimovsku. Některé úseky se ve středu večer nebo dnes podařilo zprůjezdnit. Mimo provoz zůstává trať v úseku Horní Cerekev a Kostelec u Jihlavy a mezi Rantířovem a Jihlavou. Cestující vozí náhradní autobusy. Podle informaci na webu Českých drah zůstane trať mimo provoz i v pátek.

Podle meteorologů bude dnes v noci na Vysočině zataženo až polojasno. Slabé sněžení bude jen ojedinělé. Teploty klesnou k minus devíti stupňům Celsia.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je pondělí 22. července 2019

Očekáváme v 7:00 19°C

Celá předpověď