Dopisy odhalující osamělost Grety Garbo půjdou do aukce

foto Americká herečka švédského původu Greta Garbo v roli královny Kristiny.

Londýn - Šestatřicet dopisů švédské herečky Grety Garbo půjde do dražby. Odhalují osamocený život hollywoodské hvězdy, která si navzdory své slávě nepřipouštěla k tělu média a jejíž život byl obestřen tajemstvím až do její smrti v roce 1990, napsala agentura BBC.

Dopisy jedné z nejzáhadnějších filmových hvězd se budou dražit 12. prosince v londýnské aukční síni Sotheby's. Herečka je napsala ve 30. a 40. letech a podle BBC ukazují, že byla osamocenou ženou.

V sérii dopisů adresovaných blízké přítelkyni ve Švédsku Garbo mezi lety 1940 a 1945 psala o své depresi a o tom, jak ráda by vyměnila život v Beverly Hills za švédský venkov. "Posledních několik dní tady bylo šedivých a já jsem hodně myslela na Tistad," napsala ve vzpomínkách na zámek, který navštěvovala v létě.

Herečka rovněž líčila, že je "téměř vždy sama", a přiznala, že často mluví sama se sebou. "Jezdím na pláž a chodím na procházky a to je vždycky nádherné. Ale to je vše," poznamenala v dopise švédské hraběnce Martě Wachtmeisterové z roku 1939.

Garbo se rovněž podělila o své zklamání ze změn, které byly provedeny v zápletce filmu Žena dvou tváří, který jí v roce 1941 přinesl poslední velkou roli.

Garbo, která hrála ve 28 filmech a která byla známá jako "bohyně", si velmi střežila soukromí. Odmítala poskytovat rozhovory, autogramy a neodpovídala na dopisy fanoušků. Po odchodu do filmového důchodu, tedy v době, kdy jí nebylo ani 40 let, se přestěhovala do New Yorku a žila do své smrti v 84 letech sama v bytě na Manhattanu, aniž by se kdy provdala nebo měla děti.

Hodnota dopisů, které uchovali přátelé herečky, se odhaduje na 15.000 až 20.000 liber (přibližně 436.000 až 582.000 korun).

V roce 2012 se v aukci prodaly osobní věci, včetně oblečení, šperků a dokonce i postele, v níž herečka spala, za více než desetinásobek odhadní ceny.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je sobota 20. října 2018

Očekáváme v 7:00 10°C

Celá předpověď