Doosan Škoda Power Plzeň expeduje první parní turbínu do Japonska

foto Plzeňský Doosan Škoda Power expeduje první parní turbínu do Japonska. Jde o zakázku za stovky milionů Kč pro nově budovanou elektrárnu na biomasu ve městě Sodegaura naproti Tokiu přes Tokijský záliv.

Plzeň - Plzeňský Doosan Škoda Power expeduje první parní turbínu do Japonska. Jde o zakázku za stovky milionů Kč pro nově budovanou elektrárnu na biomasu ve městě Sodegaura naproti Tokiu přes Tokijský záliv. Japonsko bylo dosud kvůli dominanci lokálních výrobců považováno za prakticky nedostupný energetický trh, řekl dnes ČTK Ondřej Činčura, mediální zástupce plzeňských energetických strojíren, jejichž turbíny jsou téměř ve všech zemích světa.

Zařízení je určené pro novou elektrárnu budovanou v souladu s podmínkami vládního programu výstavby zdrojů zelené energie. Ty požadují po investorech vysokou účinnost dodávaného zařízení, což bylo rozhodujícím při zisku této zakázky, řekl Činčura.

"Může nám to pomoci k otevření japonského trhu, kde je teď díky státní podpoře v různých fázích přípravy několik obdobných projektů. Věřím, že se i přes různá administrativní a jiná úskalí dokážeme opět v tvrdé konkurenci prosadit," řekl šéf odboru obchodu v regionu Jaroslav Hejl. Kromě referencí plzeňských turbín se zakázka podařila díky podpoře korejské mateřské skupiny Doosan Heavy Industries&Construction.

Tělesa turbíny, středotlaké a nízkotlaké, jsou pro zkrácení montážního času na stavbě dodávány ve smontovaném stavu. Tato konfigurace umožňuje zkrátit montážní čas až o několik měsíců. "Turbína úspěšně dorazila do přístavu v Hamburku," uvedl Činčura. Při přepravě více než 150tunového soustrojí přes říční přístav v Lovosicích museli přepravní experti operovat s nestálými klimatickými podmínkami s malým množstvím sněhových a dešťových srážek. Vysokotlaké těleso a ostatní části putovaly v kamionech.

V září začne na stavbě instalace a ustavení turbíny. "Na přelomu roku 2021 a 2022 budou probíhat zkoušky a uvádění do provozu. Předání díla ke komerčnímu provozu je naplánované na červen 2022," dodal Činčura.

Plzeňský podnik má více než stoletou tradici výroby parních turbín. Produkuje a dodává turbíny s výkonem do 1200 MW. Využívají je paroplynové, uhelné, jaderné, kogenerační a solární elektrárny i spalovny biomasy. Firma s téměř desetinovým podílem na světovém trhu parních turbín má roční tržby mezi šesti až osmi miliardami Kč.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je neděle 24. ledna 2021

Očekáváme v 11:00 1°C

Celá předpověď