Domy dětí nabízejí školákům zdarma on-line pomoc s učením

foto Žák při distanční výuce - ilustrační foto.

Praha - Domy dětí a mládeže (DDM) a střediska volného času (SVČ) po celé republice začaly školou povinným dětem nabízet zdarma možnost konzultace školního učiva. Prostřednictvím individuálních videolekcí v programu Klub anonymních záškoláků (KAZ) si v nich mohou žáci základních škol procvičit látku, se kterou mají při současné výuce na dálku potíže a ověřit si, zda vše správně chápou. Nabídku konzultací najdou pod odkazem mitkamjit.cz/KAZ. ČTK to dnes řekl předseda Sdružení pracovníků domů dětí a mládeže a ředitel DDM hlavního města Praha Libor Bezděk.

Školy jsou kvůli epidemii covidu-19 od první poloviny října zavřené a výuka pokračuje povinně na dálku. Podle doporučení ministerstva by se učitelé měli snažit s dětmi probíranou látku co nejvíc procvičovat a příliš je nepřetěžovat. Řada škol nicméně podle školní inspekce dělá videokonference podle běžného rozvrhu a vyučující při nich vykládají převážně novou látku. Jinde zase nejsou s žáky téměř v kontaktu. Podle odborníků tak vznikají ve vzdělávání velké rozdíly a rodiče vždy nezvládají dětem pomáhat.

DDM hlavního města Praha proto ve spolupráci s ostatními domy dětí a volnočasovými středisky po celé ČR vytvořil pro školáky program pomoci s učením. Podle Bezděka se do něj zapojilo asi 200 zařízení, a dětem tak budou pomáhat stovky až tisíce volnočasových pedagogů. Kolem třetiny jich podle Bezděka má vystudované pedagogické obory pro práci na základních školách, další studovali pedagogiku volného času. "Asi 40 procent má jiné vysokoškolské vzdělání, ale s tím by učivo základní školy měli rovněž zvládnout," uvedl.

Nabídka konzultací se podle něj otevřela už minulý týden. Zájem o ni ale zatím nezjišťoval. Vzhledem k tomu, že byly podzimní prázdniny, Bezděk očekává, že se děti začnou hlásit víc až tento týden. Kromě školáků, kteří chodí do center na kroužky, je nabídka určena i všem ostatním. Dítě a pedagog, který mu s učením bude pomáhat, nemusí být ani ze stejného kraje. Školák na webu zaškrtne, v jakém ročníku a s jakým předmětem by potřeboval pomoct, a pedagog z DDM či SVČ ho podle informací v systému kontaktuje.

Domy dětí a volnočasová střediska jsou nyní zavřené podobně jako školy. V on-line formě se koná asi polovina jejich kroužků. Další, zejména sportovní, se do této podoby nepřevedly. Pokud je rodiče již dříve zaplatili, bude jim za zrušené hodiny vrácena poměrná část peněz. Podle Bezděka ale řada lidí na začátku roku nestačila peníze ani poslat, protože se DDM a SVČ zavřely zhruba měsíc po zahájení školního roku.

Propad tržeb z hlavní činnosti činí v DDM podle Bezděka za první tři čtvrtletí meziročně asi 14 milionů Kč. Zatímco loni měla centra tržby zhruba 44 milionů Kč, letos to bylo 30 milionů. "Na druhou stranu se ale snížily náklady třeba na vytápění, stravování a podobně, protože je teď vše zavřené. Takže tím se zase něco ušetřilo," řekl. Očekává, že s finanční situací se budou snažit DDM a SVČ pomoct jejich zřizovatelé, což jsou většinou obce.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je sobota 15. května 2021

Očekáváme v 13:00 15°C

Celá předpověď