Domy 85.000 lidí v Austrálii ohrožují záplavy

foto Muž pádluje na kajaku na zaplavené silnici ve Windsoru na předměstí Sydney na snímku z 5. července 2022. 

Canberra - Více než 85.000 lidí v australském státě Nový Jižní Wales již bylo kvůli záplavám vyzváno k evakuaci nebo jim evakuace hrozí. Informovala o tom dnes agentura Reuters. V úterý ohrožovaly záplavové vody domy 50.000 lidí.

Fotogalerie

Bouřkový systém, který přinesl silné lijáky do metropole Nového Jižního Walesu Sydney, po čtyřech dnech město opustil. Hladiny řek ale zůstávají na nebezpečné úrovni, což vedlo úřady k dalším výzvám k evakuaci.

"Nebezpečná situace přetrvává a my na to musíme patřičně reagovat," prohlásil australský premiér Anthony Albanese na tiskové konferenci. Podle úřadů by povodňová krize mohla v oblasti trvat až do počátku příštího týdne.

V některých částech Nového Jižního Walesu napršelo od soboty až 700 milimetrů srážek, což je více než roční průměr, napsala agentura Reuters.

Ve městech Singleton a Muswellbrook ležících severně od Sydney pracovníci pohotovostní služby v noci obcházeli jednotlivé domy a budili lidi k evakuaci.

Premiér vlády Nového Jižního Walesu Dominic Perrottet řekl, že tento týden mohou být zaplaveny domy, které unikly vodě v minulých pěti dnech. "Ta situace zdaleka nekončí," řekl.

Albanese oznámil, že federální peníze pro oběti záplav budou k dispozici od čtvrtka. Stav katastrofy byl vyhlášen ve 23 místních krajích.

Albanese také připomenul, že region Sydney má za sebou od loňského března čtyři velké záplavy, přičemž v letech 2019 až 2020 tuto oblast postihly ničivé požáry. Podle premiéra je to další důvod zasáhnout v zájmu ochrany klimatu. "Jde nám o dlouhodobé řešení, má vláda změnila přístup Austrálie ke klimatické změněn od prvního dne po svém nástupu," řekl.

Albaneseho středolevicová Labouristická strana zvítězila v květnových volbách a slíbila, že ve srovnání s rokem 2005 sníží do konce desetiletí emise škodlivých plynů o 43 procent. Předchozí, konzervativní vláda, se zavázala ke snížení o 26 až 28 procent.

"Austrálie byla vždy vystavena povodním a požárům, ale věda ukazuje, že pokud klimatickou změnu nebudeme řešit globálně, pak budou extrémní klimatické jevy častější a prudší. Bohužel, právě toho jsme svědky," řekl premiér.

Dodal, že jakmile začne 26. června znovu zasedat parlament, navrhne vláda vyčlenit 4,8 miliardy australských dolarů (79 miliard korun) na zmírnění dopadů přírodních katastrof, například na výstavbu vyšších hrází kolem řek.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je pátek 19. srpna 2022

Očekáváme v 21:00 20°C

Celá předpověď