Domovy seniorů musí zpřísnit pravidla, stav nouze potrvá asi déle

foto Před vstupem do areálu Fakultní nemocnice Brno funguje stan, ve kterém zdravotníci provádějí odběry lidem s podezřením na nákazu novým typem koronaviru. Pacienti do něj přijíždějí osobními auty, aby se minimalizoval kontakt s personálem. Na snímku z 27. března 2020 sanitka přivezla pacienta k druhému kontrolnímu odběru.

Praha - Ministerstvo zdravotnictví dnes nařídilo domovům pro seniory, aby vyčlenily zhruba desetinu svých lůžek pro lidi s podezřením na nákazu koronavirem, v karanténě či pacienty s lehkými příznaky. Nemoc COVID-19, kterou virus způsobuje, se objevila už v šesti domovech pro seniory v Česku. V Česku je potvrzených 2279 případů nákazy koronavirem, za dnešek se počet zvýšil zatím o 257. Devět pacientů, zemřelo, jedenáct lidí se dosud uzdravilo. Kraje žádají o centralizaci nákupů a distribuce ochranných pomůcek pod ministerstvo vnitra.

Nouzový stav umožňující mimořádná omezení pohybu, podnikání i běžných aktivit platí v zemi od poloviny března, skončit má 11. dubna. Kvůli pokračující epidemii nebude podle vlády i krizového štábu stav nouze po 30 dnech možné zrušit. "Myslím si, že se tomu nevyhneme, počet nakažených bude stoupat," řekl dnes premiér Andrej Babiš (ANO) České televizi. Znovu apeloval na lidi, aby pokud možno zůstávali doma, venku se pohybovali maximálně ve dvou a chránili hlavně seniory od kontaktu s dalšími lidmi.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) v pondělí navrhne kabinetu, aby kvůli zhoršení situace ve světě musel do povinné dvoutýdenní karantény každý člověk po návratu do České republiky. Dosud se to týkalo návratu z rizikových zemí.

I když dál pokračuje dovoz a distribuce ochranných prostředků, podle hejtmanů je jich v krajích nedostatek a situace se dramaticky zhoršuje. Žádají proto o centralizaci nákupů a distribuce pod ministerstvo vnitra.

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD) kritizoval, že distribuce materiálu spadá pod čtyři ministerstva. "Bohužel, do centrálních dodávek si sahá mimo systém, kdo chce, a pak se nestačíme divit, že nejkvalitnější respirátory jsou k dispozici profesím, které z našeho pohledu nejsou v první linii v kontaktu s pozitivními pacienty," řekl ČTK Netolický. Hejtmani si stěžují, že část respirátorů končí například v dopravě.

Podle dnešního vyjádření ministerstva zdravotnictví stačí pro kontakt zdravotníků s nakaženými většinou respirátor střední třídy FFP2. Nejvyšší ochrana FFP3 je třeba při procedurách, kde vzniká aerosol, například při zavádění dýchací podpory. Měli by je používat také pracovníci infekčních klinik, urgentních příjmů nebo zdravotnické záchranné služby.

Laboratořím se dál daří zvyšovat počet provedených testů, ve čtvrtek otestovaly rekordních 4429 lidí, zatím jich provedly přes 31.000. Ministerstvo změnilo podmínky pro testování, nyní bude stačit buď horečka nad 37,5 stupně, suchý kašel, nebo dušnost. Test mohou doporučovat i plicní lékaři.

Nejvíce nakažených, přes 600, je v Praze. V pražských nemocnicích leží momentálně 109 pacientů s koronavirem, což je podle Babiše většina všech hospitalizovaných. Stav pacienta s nemocí COVID-19, kterému lékaři Všeobecné fakultní nemocnice podávají experimentální lék remdesivir, se zlepšil, nadále je ale velmi vážný. Lékaři ho mohli odpojit od mimotělního okysličování krve. Lék, který mu lékaři podávají od úterka, dostává zatím jako jediný pacient v Česku.

Ministerstvo zdravotnictví dnes nařídilo domovům pro seniory a podobným lůžkovým zařízením vyčlenit pro případně nakažené desetinu své kapacity. Personál musí ráno a večer všem klientům měřit teplotu, zakázané je společné stravování nebo aktivity. Více kontrolovat svůj zdravotní stav musí také zaměstnanci, řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Na otestování všech klientů podle něj není kapacita. Podle Babiše by bylo vhodné testovat na koronavirus všechny zaměstnance domovů pro seniory a všechny pacienty s plicními potížemi.

Podle ministerstva je lepší, když pacienti z domovů pro seniory zůstanou v izolaci ve svých zařízeních, aby zařízení akutní lůžkové péče měla dostatečnou kapacitu na pacienty se závažným průběhem. Prezident Asociace poskytovatelů hospicové paliativní péče Robert Huneš ale namítá, že pokud se domovy sociálních služeb budou starat o seniory s COVID-19, může se nákaza rychle šířit. Podle něj není jejich personál vyškolen ke správnému nošení ochranných pomůcek.

Vláda chce po Velikonocích spustit v zemi takzvanou chytrou karanténu, tedy nový způsob vyhledávání nových případů nemoci COVID-19 s pomocí dat z mobilů a platebních karet. Testovat ji začne v pondělí na jižní Moravě. Velikonoční svátky budou provázet přísná omezení pohybu, budou se muset obejít bez setkání v kostelech, tradičních zvyků i velkých rodinných setkání. Po nich by se mohla uvolnit alespoň část restrikcí, v omezeném režimu by mohly fungovat některé služby.

Předseda české vlády se dnes dostal do sporu s evropskými institucemi kvůli finanční pomoci EU, která má členským státům pomoci v boji s koronavirem a s ekonomickými následky epidemie. Premiér tvrdí, že vyčleněných 1,2 miliardy eur (326 miliard Kč) neznamená pro Česko žádné peníze navíc, mělo prý na ně nárok už dříve. Europoslanci i Evropská komise s tím ale nesouhlasí. Současní i bývalí europoslanci upozornili, že se výrazně zjednodušila možnost využití peněz a lze je získat rychleji.

Vládní opatření zmrazila vedle společenských, kulturních a sportovních akcí také fungování řady firem. Škoda Auto prodloužila přerušení výroby ve všech třech českých závodech do 14. dubna, původně se měla výroba spustit 6. dubna. Dodavatel pro autoprůmysl Schaeffler Production CZ zavře od 4. dubna závody v Lanškrouně a Svitavách. Výrobu od tohoto týdne kvůli dočasnému uzavírání automobilek výrazně omezil také výrobce automobilových komponentů Brose CZ.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je středa 27. května 2020

Očekáváme v 7:00 10°C

Celá předpověď