Dolarových milionářů v ČR loni přibylo, jejich majetek klesl, uvedla Capgemini

foto Dolarové bankovky v peněžence - ilustrační foto.

Praha - Dolarových milionářů v Česku loni přibylo o stovku na 32.300, hodnota jejich majetku se ale snížila o 0,6 procenta na 78,2 miliardy amerických dolarů (1,73 bilionu Kč). Informace ze své Zprávy o světovém bohatství dnes ČTK poskytla poradenská společnost Capgemini. Celosvětově počet dolarových milionářů i jejich majetek klesl. Milion dolarů je nyní víc než 22 milionů korun.

Podle Zprávy o světovém bohatství, kterou dnes Capgemini zveřejnila na svém webu, se počet dolarových milionářů v roce 2022 celosvětově snížil o 3,3 procenta na 21,7 milionu. Hodnota jejich majetku klesla o 3,6 procenta na 83 bilionů amerických dolarů. Jde o nejprudší pokles za posledních deset let, který způsobila geopolitická a makroekonomická nejistota, uvedla poradenská společnost.

"Tuzemští dolaroví milionáři zchudli ve srovnání s bohatými v zahraničí minimálně. V poklesu vedli především nejmajetnější Češi, naopak ti, jejichž majetek dosahuje maximální hodnoty pět milionů dolarů, byli za rok 2022 dokonce v zelených číslech," uvedl Martin Maláník z Capgemini ČR. Dopady krize na dolarové milionáře v Česku nebyly podle něj tak výrazné kvůli mírnějšímu poklesu cen akcií ve srovnání třeba s americkým trhem Nasdaq a také kvůli nižšímu podílu nemovitostí v majetku českých milionářů. "Svou roli hrálo i omezení investic z Ruska i dalších zemí bývalého Sovětského svazu, růst úvěrových sazeb, posílení koruny vůči euru a samozřejmě i geopolitická krize na Ukrajině," dodal Maláník.

Ve srovnání částí světa loni nejvýraznější pokles bohatství postihl Severní Ameriku, kde hodnota majetku dolarových milionářů klesla o 7,4 procenta. Následovala Evropa s poklesem o 3,2 procenta a Asie s Tichomořím se snížením o 2,7 procenta. Naopak Afrika, Latinská Amerika a Blízký východ prokázaly odolnost, když v roce 2022 zaznamenaly finanční růst díky rostoucí světové produkci ropy a zemního plynu, uvedla Capgemini.

Dolaroví milionáři jsou definovaní jako lidé, kteří mají investovatelné jmění milion amerických dolarů a více, s výjimkou hlavního bydliště, sběratelských předmětů, spotřebního materiálu a zboží dlouhodobé spotřeby. V roce 2021 počet dolarových milionářů v Česku díky oživení ekonomiky v Evropě stoupl o 6,9 procenta na 32.200 a jejich majetek meziročně vzrostl o 7,7 procenta na 78,7 miliardy dolarů.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je sobota 30. září 2023

Očekáváme v 9:00 17°C

Celá předpověď