Dokumenty na ČT1 loni přilákaly v průměru přes 1,1 milionu diváků

foto Česká televize - logo.

Praha - Dokumenty na prvním programu České televize v hlavním sobotním vysílacím čase loni k obrazovkám přilákaly v průměru 1,15 milionu diváků. Vidělo je tak téměř 30 procent lidí u obrazovek. Vyplývá to z údajů televize. Nejstarším dokumentárním pořadem ČT je Objektiv, který se na ČT1 v neděli dopoledne vysílá 35 let.

Nejsledovanější byl loni dokument o pedofilech na internetu pod názvem V síti s 1,37 milionu diváků. Následovaly Pan herec Miroslav Donutil (1,26 milionu) a Karel Svoboda - Šťastná léta (1,2 milionu). V první desítce se zároveň dvakrát umístily pořady Karel je Gott a Sestřičky.

Česká televize ročně natočí kolem 60 velkých dokumentů. Mezi velké společenské dokumenty patří historické dokumenty, dokumentární portréty významných žijících i historických osobností, časosběrné dokumenty i dokumenty o závažných společenských otázkách. Takových premiérových dokumentů uvede ČT 30 až 40 ročně. Dalších nejméně deset původních velkých kulturních dokumentů uvede ČT art. Vedle toho Česká televize zařadí do vysílání ročně nejméně deset dokumentů, které byly natočeny pro distribuci v kinech.

Podle manažera koordinace vývoje a dramaturgie pořadů Radomíra Šofra jsou nejprestižnějším dokumentárním tvarem České televize velké společenské dokumenty, které jsou vysílány na ČT2 v úterý přibližně od 21:00. "V posledních letech se několik dokumentů s úspěchem odvysílá i na programovém okruhu ČT1. Jde samozřejmě o mainstreamovější témata, nicméně důležité je, že se tak dokumentární žánr dostane i k divákům, kteří by ho jinak příliš nevyhledávali," podotkl.

Pro roky 2022 a 2023 ČT dokončuje například pořad k 60. výročí karibské krize pod názvem Dějiny třetí světové nebo připomene třicetileté trvání české účasti v mezinárodních vojenských misích v minisérii Zahraniční mise. Žánr dokumentárních portrétů bude zastoupen například dokumenty Robinson atomového věku, věnovaný Františku Běhounkovi, a Býti básníkem – Jaroslav Seifert. Mezi společenskými dokumenty se chystají Z lásky nenávist 4 nebo snímek Pátý stupeň, který bude časosběrnou sondou do života handicapovaných lidí.

Na oblíbenost dokumentů sází i soukromé televize. Například skupina Prima pro ně vyčlenila speciální kanál Prima Zoom. "Mezi nejsledovanější pořady v loňském roce patřily ty o záhadách, válkách a přírodě. Nejoblíbenějším byl čtvrteční blok od 20:00 do 22:00, věnovaný právě válečným dokumentům, pak také nedělní dopoledne o historii a přírodě," uvedla mluvčí Primy Gabriela Semová. Mezi nejsledovanější série patří 10 největších tajemství a záhad, Vetřelci dávnověku nebo První lidé.

Podle ředitelky distribuční firmy Axocom Eriky Luzsiczy patří dokumenty mezi evergreeny televizního vysílání. "Dlouhodobě nejpopulárnější jsou pořady zaměřené na válečné konflikty a věci spojené s armádou, vůbec nejoblíbenější bývá druhá světová válka a obdobně i období studené války. Hned za touto oblastí jsou to historické milníky 20. století," podotkla.

Dokumenty o přírodě patří spíš mezi relaxační programy. Fenoménem posledních let byly cestopisné dokumenty. Jejich obliba rostla úměrně s rozmachem cestování. Během pandemie pak mohly tyto pořady suplovat i to, že cestování nebylo možné.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je neděle 22. května 2022

Očekáváme v 17:00 19°C

Celá předpověď