Dokument zachycuje výstup Kolouchové na horu K2

foto Režisérka Jana Počtová pózuje 23. července 2020 v Praze po novinářské projekci jejího dokumentárního filmu K2 vlastní cestou.

Praha - Dokument K2 vlastní cestou o horolezkyni Kláře Kolouchové, která jako první Češka a dvacátá žena na světě zdolala horu K2 v pákistánském pohoří Karákorám, mohou lidé vidět v kinech od 30. července. Film režisérky Jany Počtové zachycuje třetí pokus Kolouchové o výstup na horu, která je pro horolezce považována za nejnebezpečnější na světě. Premiéra se uskuteční rok poté, co Kolouchová na vrchol vylezla.

V celovečerním dokumentu uvidí diváci kromě samotného výstupu přípravy na něj, které jí zabraly rok. Film zachycuje také skutečnost, že Kolouchová musela kvůli expedici na dva měsíce opustit manžela a své dvě děti. "Je to film o křehkém hledání rovnováhy mezi povinnostmi, těžce vysvětlitelnou touhou zdolat nezdolatelné a o potřebě vymezit se vůči společenským očekáváním," uvedla před časem režisérka Počtová, autorka dokumentů Generace Singles či Nerodič.

Natáčecí tým se s Kolouchovou dostal až do základního tábora ve výšce 5000 metrů nad mořem a zachytil cestu expedice a překážky, kterým musela čelit. Ve filmu uvidí diváci i autentické záběry z výstupu na vrchol, které natáčela Kolouchová.

O výstup na K2 se Kolouchová snažila v minulosti dvakrát, s režisérkou Počtovou začala spolupracovat při druhém výstupu. Ten však překazily zdravotní komplikace Kolouchové a film tak vznikl až ze třetího, úspěšného výstupu. Dnes to řekla Počtová při uvedení filmu.

Kolouchová je první Češkou, která zdolala tři nejvyšší hory světa. V roce 2007 stanula na vrcholu Mount Everestu, loni vystoupala kromě K2 na nejvyšší horu Indie Kančendžengu. Od 13. července si mohou lidé prohlédnout také výstavu fotografií k filmu, která je na panelech v pražské ulici Na Příkopě.

K2 v pohoří Karákóram je druhá nejvyšší hora světa. Měří 8611 metrů, při pokusu o její zdolání zemřelo přes 80 lidí. Poprvé na vrcholu K2 stanul člověk v roce 1954. Cesta na ni vede přes největší ledovec světa Baltor.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

29°C

Dnes je pátek 14. srpna 2020

Očekáváme v 5:00 20°C

Celá předpověď