Dokument V síti varuje mladistvé před sexuálními predátory

foto Režiséři Vít Klusák a Barbora Chalupová (vlevo) a představitelky dívek Nikýska, Týnky a Misky Sabina Dlouhá, Anežka Pithartová a Tereza Těžká pózují pro fotografy po projekci dokumentu V síti uspořádané 18. února 2020 v pražském kině Světozor.

Praha - Dokument Víta Klusáka a Barbory Chalupové V síti, který je šokující výpovědí o zneužívání dětí na internetu, bude součástí osvětové kampaně na školách. Promítání snímku, nad kterým převzalo záštitu ministerstvo školství, si mohou školy objednat. Premiéru v kinech bude mít dokument 27. února. Některé případy vyšetřuje policie jako přípravu trestného činu.

Fotogalerie

"S policisty jsme spolupracovali od začátku natáčení, radili jsme se s nimi. Předali jsme jim i natočené materiály. Víme, že na základě nahrávek už proběhlo pár obvinění a někteří útočníci byli už i odsouzeni v rámci zkráceného řízení," uvedla výkonná producentka dokumentárního filmu V síti Pavla Klimešová. Podle Českého rozhlasu vyšetřuje policie devět osob, kterým hrozí až dva roky vězení.

Přístupný bude dokument lidem od 15 let. Kratší verze s názvem V síti: Za školou trvající 63 minut, budou moci zhlédnout děti od 12 let. "Máme za sebou projekci pro asi 70 dětí ve věkovém rozmezí 11 až 14 let a byl to obrovský zážitek, protože následovala oboustranná dvouhodinová diskuse. Děti nás zahrnuly dotazy a my jsme se jich potom ptali, co si z toho pamatují. Měli jsme především radost, že z té verze V síti: Za školou si dětské publikum zapamatovalo všechny rady, jak se bezpečně chovat na internetu," řekl ČTK režisér Klusák.

Celovečerní dokument V síti je experimentem, který otevírá tabuizované téma zneužívání dětí na internetu. Tři dospělé herečky s dívčím vzezřením Tereza Těžká, Anežka Pithartová a Sabina Dlouhá se přihlásily na sociální sítě, aby v přímém přenosu prožily zkušenost dvanáctiletých dívek online. Setkávají se s věcmi, které zaskočily i filmaře. Sexuální predátoři vyhledávající nedospělé dívky od nevinné konverzace přecházejí k výzvám ke svlékání, masturbování a zasílání choulostivých fotografií. V některých případech je divák svědkem vydírání, kdy vyhrožují, že fotografie zveřejní na síti. Jedním z mužů je dokonce člověk pracující s dětmi.

Tři herečky během deseti dnů kontaktovalo prostřednictvím sociálních sítí 2458 sexuálních predátorů. Právník František Vyskočil při natáčení dokumentu upozornil na osm trestných činů, kterých se muži vůči dětem na sítích dopouštějí.

U natáčení asistovali lidé z Linky důvěry, psycholožka, sexuoložka, právník a kriminalista se specializací na kyberkriminalitu. Pro dokument složil písničkář Tomáš Klus píseň Je doma máma?, ke kterému natočil i videoklip. Film podpořil Státní fond kinematografie a Česká televize, filmaři se snažili oslovit i soukromé firmy. Většina z nich ale nechtěla projekt podpořit, protože se obávala, jaké na něj budou reakce. Pomohla až crowdfundingová kampaň, díky které filmaři vybrali tři miliony korun.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je pátek 3. července 2020

Očekáváme v 23:00 18°C

Celá předpověď