Dokument Meky o zpěvákovi Žbirkovi dorazí do kin 9. července

foto Zpěvák a skladatel Miro Žbirka vystoupil 14. května 2020 v areálu Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze. Koncertem v nemocničním parku poděkoval sestrám, lékařům a zdravotnickému personálu za jejich náročnou práci v době nouzového stavu kvůli koronavirové epidemii.

Praha - Filmový portrét Meky představující zpěváka Mira Žbirku z blízkosti a v nečekaných souvislostech dorazí do českých kin 9. července. Dokument o autorovi písní jako Biely kvet, Atlantida, Čo bolí to prebolí nebo Leň s ňou natočil Šimon Šafránek, který za svůj předchozí dokument King Skate získal Českého lva. ČTK o tom informoval ředitel filmové distribuce Bontonfilm Ondřej Kulhánek.

Fotogalerie

"Snažili jsme se udělat filmový portrét, jaký tu není. Bez sentimentu a patosu, zato s humorem. Energický a podvratný. S hlasitou muzikou, a především pokud možno upřímný a emocionální, lidský," uvedl Šafránek.

V otevřené zpovědi jednoho z představitelů československé populární hudby využil Šafránek současné záběry i rozsáhlý archivní materiál. Popisuje jeho životní cestu od nesmělého brýlatého člena skupiny Modus k sebevědomému hitmakerovi, který natáčí písně se slavnými britskými muzikanty ve studiích Abbey Road. Vedle okamžiků štěstí zaznamenává i těžké Žbirkovy chvíle, ztrátu bratra, vyhazov z kapely, vyrovnávání s havárií blízké osoby, svody komunistické strany v době socialismu, odchod do ústraní i velký návrat.

"Mekyho jsme sledovali téměř rok. Připadá mi, že žije ve svém vlastním světě, kde hraje hlavní roli hudba. Pořád si prozpěvuje, notuje. Má osobitý, velmi nakažlivý smysl pro humor," konstatoval Šafránek.

Sedmašedesátiletý skladatel a zpěvák Žbirka se v roce 1982 stal prvním slovenským Zlatým slavíkem a po Waldemaru Matuškovi byl druhým, kdo dokázal porazit Karla Gotta. Své zatím poslední album vydal předloni pod názvem Double Album.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je středa 24. února 2021

Očekáváme v 19:00 5°C

Celá předpověď