Doktor nebere dvě medaile z Pekingu jako propadák, věří ve zlepšení

foto Sportovní ředitel Českého olympijského výboru (ČOV) Martin Doktor (vlevo) a předseda ČOV Jiří Kejval na tiskové konferenci uspořádané v Praze 21. července 2020, rok před plánovaným zahájením odložených olympijských her v Tokiu.

Peking - Šéf české olympijské mise Martin Doktor míní, že zisk dvou medailí na zimních hrách Pekingu není propadák. Předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval ocenil, jak se sportovci v Číně prezentovali. Oba vyzdvihli především medailistky Ester Ledeckou a Martinu Sáblíkovou a věří, že za čtyři roky v Itálii se Češi předvedou jako v úspěšné éře.

V Pekingu získali Češi jediné zlato díky Ledecké, která dominovala na snowboardu paralelnímu obřímu slalomu. Bronz přidala Sáblíková na pětikilometrové trati. Obě skončily ještě čtvrté. Umístění těsně pod stupni vítězů oplakala biatlonistka Markéta Davidová. Češi tak skončili v pořadí zemí podle hodnoty cenných kovů na děleném 21. místě. Výprava dosáhla nejhorší bilance od roku 1994, kdy se v Lillehammeru nepodařilo českým sportovcům získat žádnou medaili.

"Osobně si myslím, že to není žádný velký propadák. Taky jsme mohli třeba odjet bez medaile. K tomu je vždy blízko," řekl Doktor novinářům v Pekingu. Před čtyřmi lety v Pchjongčchangu měli Češi sedm cenných kovů, v roce 2014 v Soči ještě o medaili více.

"Nejde pokaždé přijet z her s balíkem medailí a příště to opakovat. Donekonečna to nefunguje. Ale věříme, že se to vrátí tam, kde jsme byli na předchozích hrách," řekl Doktor. "Jsem přesvědčený, že za čtyři roky zase budeme mít borce na medaile," doplnil Kejval.

Šéf ČOV upozornil na fakt, že Češi do Pekingu sice odjížděli s největší zimní výpravou v historii, ale ambice příliš vysoké nebyly. Fakticky patřily k favoritkám pouze Ledecká, Sáblíková a Davidová. Hvězdná snowboardcrossařka Eva Samková o účast kvůli zlomeným nohám přišla.

"Takže jsme věděli, že to nebude nic moc. Každá medaile, i když vypadá, že naši borci jsou favority, nikdy není jistá. Nechceme se vymlouvat, ale máme spoustu výsledků pod stupni. Za mě vůbec nebylo špatný, jak se čeští sportovci prezentovali," uvedl Kejval.

Unikání výkony Ledecké ve dvou sportech znovu uchvátily fanoušky i odborníky. Po zlatu na snowboardu útočila na medaile i na lyžích - v kombinaci byla čtvrtá a v super-G pátá. "Řekněme si na rovinu - její výsledky jsou excelentní. Je neuvěřitelná profesionálka se vším všudy, má skvělý tým a patří jim za výsledky a nasazení veliký dík," prohlásil Doktor.

Stejně tak vyzdvihl Sáblíkovou. Ziskem bronzu rozšířila svoji sbírku už na sedm olympijských medailí. "Pro Martinu má bronz doopravdu hodnotu zlata. Očekávají se od ní medaile a není to jednoduché. Neuvěřitelně ji obdivuju, že to zvládla a ustála tlak," uvedl Doktor. Ocenil i sedmou skeletonistku Annu Fernstädtovou, která krátce před hrami zjistila, že má cukrovku.

Češi v Pekingu obsadili všechny sporty. Premiéru si odbyli hokejistky, curleři a skokanky na lyžích. "Hokejistky se představily ve skvělém světle a jsem nadšený z jejich chování a zapálení. Účast curlerů národu ukázala nový sport a pevně věřím, že pro oba sporty to bude nový začátek a do budoucna už to nebude jen o účasti, ale i o bojích o medaile," řekl Kejval.

Olympiáda nepřinesla z českého pohledu žádné překvapení. "V mnoha případech se sportovcům nevedlo, jak by chtěli. Holt států a týmů, které jsou na špičkové úrovni, je víc a víc. V některých případech se nepovedlo udržet krok, nebo se tam dostat," podotkl Doktor.

V "mladých" akrobatických disciplínách měli Češi jen Šárku Pančochovou, která startovala už na čtvrté olympiádě. " Když koukneme na nové sporty, tak totálně absentujeme. Ale udělat rampu a můstky vyžaduje prostor a to u nás chybí," řekl Kejval.

Stejně jako loni v létě v Tokiu se olympiáda konala v koronavirové bublině. Na rozdíl od her v Japonsku se tentokrát ocitl v covidové "pasti" jen skokan Viktor Polášek. Nakonec se po deseti dnech izolace alespoň představil v týmové soutěži na velkém můstku.

"Covid měl minimálně na začátku na hry velký dopad," poukázal Kejval především na stres dopravit sportovce do dějiště her bez pozitivního testu. To se české výpravě díky opatřením před odletem a v charteru podařilo. "Z toho máme radost," řekl Kejval. "Máme teď perfektní know how, ale doufám, že už ho nikdy v životě nebudeme muset použít. Normálně připravujeme sportovce na soutěže, děláme vše, aby se cítili co nejlíp, a místo toho jsme byli v zásadě v atmosféře, že jsme se snažili především přijet zdraví. To je snad za námi."

Během půl roku se konaly dvoje olympijské hry. A Pekingem skončila asijská trojkombinace. "Nebyla to žádná krize, ale kvůli covidu a časovému posunu to bylo náročnější. Všichni se těšíme, že Paříž bude oslava sportu jako Londýn (2012)," řekl Doktor k letním hrám v roce 2024. Zimní olympiáda za čtyři roky v Itálii bude náročnější logisticky. "Bude šest olympijských vesnic, tím ztratí atmosféru, ale budou to hry zalité sluncem," uvedl Kejval.

Předseda NSA Neusser: Dvě medaile se nedají považovat za úspěch

Dvě medaile se nedají považovat za úspěch, řekl ČTK předseda Národní sportovní agentury (NSA) Filip Neusser. Ve svém komentáři znovu připomněl myšlenku preferovaných sportů a zdůraznil, že stát bude muset do sportu více investovat. V tom se shoduje s Kejvalem.

"Nalijme si čistého vína, naše výprava byla devátá nejpočetnější ze všech zemí a i přes famózní výkony Ester Ledecké a Martiny Sáblíkové se dvě medaile nedají považovat za úspěch," prohlásil Neusser.

Český tým díky zlaté snowboardistce Ledecké a bronzové rychlobruslařce Sáblíkové obsadil v pořadí zemí podle hodnoty medailí 21. místo. Výprava dosáhla nejhorší bilance od roku 1994, kdy se v Lillehammeru nepodařilo českým sportovcům získat žádnou medaili.

NSA loni uvedla, že pro rozdělování státních dotací na reprezentaci určí do budoucna preferované sporty. Například s výhledem na LOH 2028 v Los Angeles chce podpořit ženské kolektivní sporty. Neusser po vystoupení českých sportovců v Pekingu tuto myšlenku znovu připomněl.

"Je to další důkaz toho, že u nás musí po vzoru jiných zemí proběhnout prioritizace sportů, protože teď máme 113 olympioniků a dvě medaile, zatímco například srovnatelné Nizozemsko vysílá na olympiádu 41 sportovců, kteří přivezli 17 medailí," konstatoval předseda NSA.

Podle něj jsou podmínkou dalších úspěchů větší investice do sportu. "Lidé jsou naštvaní, že jsme prohráli v hokeji se Švýcarskem, ale Švýcarsko ročně investuje do sportu více než 30 miliard. Stejně jako Maďarsko, takže se v současné době spíše bojím, že nás za chvíli začnou porážet i Maďaři," řekl Neusser.

O podfinancovaném sportu a chybějící nové infrastruktuře mluvili v Pekingu před zakončením her i šéf českých olympioniků Kejval a sportovní ředitel ČOV Doktor. "Kanada má asi 2700 zimních stadionů a je jich 38 milionů, u nás je stadionů 170. Kolik nových zimních stadionů se postavilo? A když se podíváme na průměrné stáří hal a stadionů, tak z tohoto pohledu tady dělají naši lidi zázraky," řekl Kejval. "Kolik už jsme postavili slíbených rychlobruslařských stadionů a kolik Martina přivezla medailí. A taky nic. Bavil jsem se s Poláky, kolik se tam postavilo zimních stadionů, a hned je to vidět z výsledků jejich rychlobruslařů."

Už několik let se mluví o národních sportovních centrech. Pro letní sporty by se měl zmodernizovat areál v Nymburku a pro zimní sporty se počítá s Harrachovem. Vyrůst by tam mohla i trať pro snowboardcross, chybějí tratě pro moderní freestylové sporty.

"Je na tom shoda celého sportovního prostředí, ale pozemky v Harrachově blokuje stát. Úředníci chtějí komerční nájmy, vnímají to jako developerský projekt. Z toho je mi do pláče. Když nevyřešíme elementární věc, tak se nikam nedostaneme," posteskl si Kejval. "Když komunikuju s kolegy z jiných zemí, tak mají centra. Tohle nám chybí. Nymburk je skvělé místo, tam by se dalo udělat špičkové centrum. Stát by se měl probrat," doplnil jindy zdrženlivý Doktor.

Vláda Petra Fialy při úpravách rozpočtu na letošní rok seškrtala výdaje na sport z původně schválených 5,9 miliardy na 4,6 miliardy korun. "Rakousko má vybraných pár preferovaných sportů a do nich investuje ročně 20 miliard, proto taky jejich početně srovnatelná výprava přivezla z olympiády devětkrát více medailí než ta naše," dodal Neusser.

Kejval upozornil i na fakt, že začínají problémy při výchově dětí a mládeže. "Vymřela generace dobrovolných trenérů, nahrazují je placení, pokud na ně mají kluby peníze, nebo rodiče, což není ideální. A morová rána přišla v tomhle olympijském cyklu. Kvůli covidu některá děcka přestala sportovat. Musí se to pokusit nastartovat nazpátek, ale dělat to s rozpočtem, který bude o miliardu a a půl menší, si vůbec nedokážu představit," řekl Kejval.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je úterý 4. října 2022

Očekáváme v 9:00 13°C

Celá předpověď