Dodávky letadel Boeing v pololetí klesly o 71 procent

foto Ilustrační foto - Zkušební let nového dálkového letounu Boeing 777X.

New York - Americký výrobce letadel Boeing dodal v prvním pololetí letošního roku zákazníkům pouhých 70 letadel, o 71 procent méně než ve stejném období loni, kdy dodal 239 letadel. Zákazníci rušili nebo odkládali dodávky letadel kvůli kolapsu letecké přepravy po zavedení omezení pro cestování s cílem zabránit šíření nemoci covid-19. Konkurenční evropský výrobce letadel Airbus minulý týden oznámil, že jeho dodávky se snížily o 49 procent na 196 letadel, nejníže za 16 let.

Dodávky jsou pro výrobce letadel důležité, protože letecké společnosti zaplatí většinu z kupní ceny letadla ve chvíli, kdy ho skutečně obdrží, upozornila agentura Reuters.

Boeing upřesnil, že v červnu předal deset letadel, v květnu čtyři a v dubnu šest. Červnový údaj zahrnuje také jeden tankovací letoun, dvě nákladní a dva námořní hlídkové letouny.

Boeing získal v červnu jednu objednávku na nákladní letadlo 767. Celkem tak od začátku roku získal objednávky na 59 letadel. Na druhé straně jeho zákazníci zrušili za pololetí objednávky na 382 letadel, většina byla modelů 737 MAX, které musela firma kvůli vážným nehodám vyřadit z provozu a nyní se snaží získat od úřadů povolení k opětovnému zahájení jejich letů. Po očištění o zrušené objednávky jsou tak jeho zakázky negativní.

Airbus získal za pololetí objednávky na 365 letadel. Po očištění o zrušené objednávky má zakázky na 298 letadel.

Boeing má nyní nevyřízené objednávky na 4552 letadel a Airbus na 7584 letadel. Počet nevyřízených objednávek však bude pravděpodobně oběma výrobcům dále klesat, protože pandemie zdevastovala finance leteckých společností po celém světě.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je úterý 19. ledna 2021

Očekáváme v 21:00 3°C

Celá předpověď