Dobrý anděl pomohl již 5865 rodinám

foto Dětská rehabilitace, nemocnice - ilustrační foto.

Praha - Nadace Dobrý anděl pomohla za sedm let své existence již 5865 rodinám s vážně nemocným dítětem nebo rodičem. Rodiny obdrží měsíčně průměrně 5596 korun. V současné době nadace pomáhá 3000 rodinám, uvádí studie mapující životní situaci rodin, které pečují o dítě s vážným onemocněním. Studii provedla v roce 2018 nadace Dobrý anděl.

Studie ukázala, že průměrné náklady domácnosti na běžnou péči o dítě se pohybují kolem 135.000 korun ročně, tedy přes 11 tisíc korun měsíčně. Nejčastější položkou jsou rehabilitace, dále náklady na pohonné hmoty z důvodu časté dopravy k lékařům a dalším specialistům. Tři čtvrtiny rodin přichází z důvodu nemoci dítěte o jeden příjem a potřebuje finanční pomoc. Potýkají se také často s jednorázovými statisícovými výdaji, uvádí studie. Příspěvek státu na péči je přitom odstupňovaný podle závažnosti nemoci. Část rodin je proto odkázaná na pomoc neziskových organizací.

Rodiče, kteří zůstávají s dětmi doma, mají obavy i o svou budoucnost. "Největší obavou rodičů je budoucí vývoj zdravotního stavu dítěte a zajištění péče ve chvílích, kdy ji sami nebudou zvládat. Většina z nich vidí největší problém v nedostatku finančních prostředků a psychickém vyčerpání pečující osoby," uvádí studie.

Mezi dárci převažují drobní přispěvatelé. Významné příspěvky získává nadace také od velkých společností, řekla dnes novinářům Šárka Procházková z nadace Dobrý anděl. V současné době nadace sdružuje 93 177 dárců. "Po sedmi letech má Anděl velký dopad na tisíce rodin a má dopad i na dárce, protože mají konkrétní představu, co se dělá," dodal člen správní rady Dobrý anděl Milan Vašina.

Nadace Dobrý anděl pomáhá rodinám s nemocným dítětem již sedm let. V současné době se zaměřuje na pomoc zejména dětem s těžkým kombinovaným postižením, metabolickými poruchami, svalovou dystrofií, selháním orgánů či vzácnými onemocněním. "V roce 2013 jsme rozšířili pomoc na všechny diagnózy včetně onkologickych," řekla Procházková.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je úterý 18. června 2019

Očekáváme v 9:00 21°C

Celá předpověď