Dobrovolníků v Moravské Nové Vsi ubylo, podle koordinátorky je to ale klidnější

foto Před měsícem zasáhly prudké bouřky a tornádo některé obce na Hodonínsku a Břeclavsku. Vyžádaly si šest obětí a stovky zraněných. Nejvíce zasaženy byly obce Hrušky, Moravská Nová Ves, Lužice a Mikulčice. Snímek z 24. července z Moravské Nové Vsi na Břeclavsku ukazuje jeden z poškozených domů.

Moravská Nová Ves (Břeclavsko) - Od prvních dnů po tornádu působí v Moravské Nové Vsi na Břeclavsku nezisková organizace Adra. Kromě poskytování psychologické péče a monitoringu škod v domácnostech také koordinuje dobrovolníky. Hlavní koordinátorka Klára Šivicová pomáhá v obci už třetím týdnem, situace je podle ní už mnohem klidnější, hádky přesto občas vznikají, řekla dnes ČTK.

"Do našeho stanu přichází jak obyvatelé, u kterých si evidujeme požadavky, tak dobrovolníci. Ti nám řeknou, co umí, jak dlouho tady zůstanou a co by mohli dělat. Vždy jsme tady alespoň čtyři a už se nás tady za měsíc vystřídaly desítky. Všichni jsou ale zaškolení a pomoc je rychlá a transparentní. Místní nás už navíc znají a ví, že se na nás mohou obrátit," uvedla Šivicová.

Proti situaci před několika týdny je každodenní život v obci podle ní o poznání klidnější. "Je tady méně lidí, záchranných složek i zmatku. Není tady takový nával. Pořád se ale setkáváme s dobrovolníky, kteří vyrazí na vlastní pěst, nenahlásí se u nás, což vytváří zmatky a někdy i hádky. Obecně je dobrovolníků asi o polovinu méně než na začátku, ale záleží, o víkendu je to vždy silnější. Chybí hlavně zedníci, pokrývači nebo klempíři, to je dlouhodobé," dodala.

V obci pomáhá už třetí týden. Trávení léta tímto způsobem ji nevadí a plánuje zůstat až do konce srpna. "Jsem čerstvě po státnicích a v oboru humanitárních prací, je to obrovská zkušenost. Myslím, že jsme tady odvedli kus práce, a když přijde paní a moc děkuje, že je práce hotová, to je největší odměna," uzavřela.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je úterý 21. září 2021

Očekáváme v 17:00 15°C

Celá předpověď