Dobrovolníci zbavili o víkendu českou přírodu tisíce tun odpadků

foto Ve stovkách českých měst a vesnic se 7. dubna 2018 opět konala akce Ukliďme Česko. Do jarního úklidu měst, vesnic a přírody se po celé ČR zapojily tisíce dobrovolníků. Snímek byl pořízen u vesničky Hora sv. Václava na Domažlicku.

Praha - Přes tisíc tun odpadků uklidili o uplynulém víkendu dobrovolníci v rámci celostátní akce Ukliďme svět, ukliďme Česko. Do jarního úklidu měst, vesnic a přírody se letos zapojilo kolem 76.000 lidí, zhruba o desetinu víc než loni, uvedli dnes v tiskové zprávě organizátoři akce ze spolku Ukliďme Česko a Českého svazu ochránců přírody.

Odklízení odpadu na 1928 místech v celém Česku se neslo v duchu hesla Každý kousek se počítá! "Nakonec těch kousků bylo jen za tento víkend odhadem na 3,5 milionu," odhadl za pořadatele akce Miroslav Kubásek. "Při vyjádření v tunách evidujeme poměrně přesná čísla, konkrétně bylo sesbíráno 1031 tun odpadů," dodal.

Při likvidaci černých skládek i pochůzkovém úklidu narazí dobrovolníci občas na skutečně neobvyklé předměty. Letos to byla protitanková mina, nalezená u Labe v Rosicích. Přivolaní pyrotechnici naštěstí konstatovali, že jde o cvičnou munici.

K lepší organizaci úklidu pořadatelé využívají moderní nástroje pro chytrou komunikaci. "Systém Mobilní rozhlas nám pomohl s informováním účastníků a pomohl nám od nich získat v reálném čase výsledky jejich úsilí," vysvětluje Kubásek. Česká úklidová akce se podle něj může v globálním měřítku chlubit nejmodernější organizací, která by mohla být příkladem i pro ostatní země.

Akce Ukliďme svět, ukliďme Česko uplynulým víkendem zdaleka neskončila. Během jara je naplánováno ještě dalších zhruba 650 úklidů a jejich počet nadále roste.

Příležitost zapojit se do úklidu Česka budou mít lidé i na podzim. V polovině září se do něj zapojí dobrovolníci ve 128 zemích.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

-3°C

Dnes je čtvrtek 24. ledna 2019

Očekáváme v 15:00 -2°C

Celá předpověď