Dobrovolníci zachraňují zříceninu Děvičky nad Pálavou před zánikem

foto Zřícenina gotického hradu Děvičky na snímku pořízeném 23. března 2021. Na památce páchá škody větrná eroze, náletové dřeviny, ale hlavně působení desítek tisíc návštěvníků. Na záchraně Děviček už několik let pracuje spolek dobrovolníků Památky Pálavy.

Pavlov (Břeclavsko) - Větrná eroze, náletové dřeviny, ale hlavně působení desítek tisíc návštěvníků ročně páchá škody na zřícenině hradu Děvičky nad Pálavou. Už čtyři roky a jeho záchraně pracuje spolek dobrovolníků Památky Pálavy. "Dosud to bylo hlavně o velkém množství jednání, letos bychom se měli dostat k viditelným krokům," řekl ČTK prezident spolku Marek Ševeček.

Fotogalerie

Spolek zatím vyjednal zápůjčku hradu od Lesů České republiky, prozatím do října 2022. Zároveň jeho členové vedli jednání s vedením CHKO Pálava, Národním památkovým ústavem, ale také například s ornitology. Veškeré práce musí respektovat nejen status kulturní památky, ale také její umístění v přírodní rezervaci a blízkost hnízdišti rorýsů i netopýrů, kteří zříceninu obývají.

"Nechali jsme zpracovat projekt statického zajištění objektu a letos máme v plánu provést sanaci dvou nejkritičtějších míst. Prvním je rozštěp zdi ve východní části paláce a druhou cimbuří v jihozápadní částí, ze kterého padá zdivo a ohrožuje návštěvníky," uvedl Ševeček.

Na zřícenině se už podařilo ve spolupráci s odbornou firmou vykácet náletové dřeviny na hradbách i u paty hradních zdí. V plánu je také kácení zbytků náletových dřevin tam, kde je mohou vysekat dobrovolníci. Ti také z tohoto dřeva vyrobí zábrany do oken hradu, kde se návštěvníci v touze po co nejefektnějším snímku často zbytečně vystavují nebezpečí. "Loni o Velikonocích tu musel zasahovat vrtulník, protože někdo vypadl z okna hradu. Lidé si neuvědomují, jaká je pod nimi hloubka," poznamenal Ševeček. Lidé často vylézají i na hradby a na baštu hradu a jednak riskují život, ale také ničí stěny zříceniny.

Spolek plánuje po skončení nouzového stavu u zříceniny postavit dřevěný stánek, kde se bude jednak vybírat dobrovolné vstupné na podporu záchrany hradu, jednat tam lidé dostanou instrukce, jak se po hradu bezpečně pohybovat. "Bohužel tyto aktivity nám komplikuje omezení pohybu, které zatím stále platí. Poté chceme udělat brigádu. Ve stánku zvažujeme i nějaký prodej, ale rozhodně nepůjde o občerstvení, aby lidé neodhazovali v okolí hradu odpadky," dodal prezident spolku.

Spolku Památky Pálavy se podařilo získat dotaci od ministerstva kultury a příspěvek od obce Pavlov i jednotlivců. Zatím má k dispozici na letošní práce asi milion korun, na celkovou opravu památky je ale potřeba desetinásobek. Lidé na záchranu hradu Děvičky, který je poprvé zmiňován v roce 1222, mohou přispět i na transparentní účet spolku 2001926277/2010.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je neděle 16. května 2021

Očekáváme v 7:00 9°C

Celá předpověď