Dobrovolníci opět vyčistí řeku Sázavu a její břehy

foto Ilustrační foto - Méně odpadků než dříve našli dobrovolníci při letošním 13. ročníku akce Čistá řeka Sázava, který se konal od pátku 6. dubna do neděle 8. dubna. Na devadesátikilometrovém úseku řeky mezi Kácovem a Pikovicemi sesbíralo téměř 800 dobrovolníků během tří dnů podle předběžných součtů 16 tun odpadků, což bylo o tři tuny méně než loni.

Sázava (Benešovsko) - Dobrovolníci opět vyčistí břehy řeky Sázavy a jejích přítoků. Čtrnáctý ročník akce Čistá řeka Sázava se uskuteční od 12. do 14. dubna. V režii obecně prospěšné společnosti Posázaví se bude uklízet úsek z Kácova do Pikovic, který měří téměř 90 kilometrů. Čistit se bude také řada přítoků, třeba Benešovský a Jevanský potok, informovala dnes ČTK Jaroslava Tůmová z Posázaví.

Uklízet se bude opět z lodí i břehů. Řeka by měla být rozdělena na pět úseků, ale ne na každém se bude čistit celý víkend. Někde budou dobrovolníci pomáhat přírodě od odpadků dva, jinde tři dny, podle potřeby. Na každém úseku může být maximálně 50 lidí a 15 lodí, organizátor má právo dobrovolníky umístit na úseky podle aktuální potřeby.

Sesbíraný odpad se také třídí. Pořadatelé chtějí minimalizovat i množství plastového odpadu, který dobrovolníci sami vyprodukují. Měli by proto používat odolnější rukavice a odpadky sbírat do pytlů z recyklovaných nebo kompostovatelných materiálů.

Letošní jarní úklid má motto "Tři dny v roce nestačí", který napovídá, že si řeka i ostatní místa zaslouží více pozornosti po celý rok. "Třídit umíme, ale to už nestačí. Měli bychom obecně snižovat množství vyprodukovaného odpadu, aby ho v popelnicích a kontejnerech končilo co nejméně. Musíme se naučit být šetrní a ohleduplní k přírodě a svému okolí. A toto poselství chceme předat zejména dětem," uvedla ředitelka Posázaví Bohunka Zemanová.

Dobrovolníci by měli sledovat webové stránky www.cistarekasazava.cz nebo facebookové stránky projektu, kde jsou zveřejněny aktuální informace, včetně elektronického přihlašovacího formuláře.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je pondělí 26. srpna 2019

Očekáváme v 9:00 21°C

Celá předpověď