Dobrovolníci čistí dočasně upuštěnou nádrž Orlík

foto Ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD) a generalní ředitel Povodí Vltavy Petr Kubala (vpravo) se zapojili 15. února 2020 v lokalitě Štědronín-Plazy na Písecku do akce Ukliďme Orlík. Zhruba tři stovky dobrovolníků v rámci této akce na 45 místech kolem celé vodní nádrže Orlík sbírají odpadky, které byly dříve schované pod hladinou. Využívají stavu, kdy je přehrada upuštěna kvůli přestavbě lodního výtahu.

Chrást (Příbramsko) - Zhruba tři stovky dobrovolníků dnes na 45 místech kolem celé vodní nádrže Orlík sbírají odpadky, které byly dříve schované pod hladinou. Využívají stavu, kdy je přehrada upuštěna kvůli přestavbě lodního výtahu. Dnešní akce je poslední, která se před opětovným napuštěním Orlíku koná.

Fotogalerie

Dobrovolníci se poprvé do úklidu Orlické přehrady pustili 5. února, šlo především o zaměstnance povodí, rybáře a ochránce, kteří odpad sbírali na hůře dostupných místech. Dnešní akce je větší, účastní se jí široká veřejnost. Účastníci prvního únorového úklidu sesbírali hrubým odhadem asi 200 stolitrových pytlů odpadků a k tomu přibližně 20 tun objemného odpadu.

Na 45 lokalitách jsou dnes organizátoři, kteří zajišťují rozdávání pytlů na odpadky a ochranných pomůcek, například rukavic. Asi tři desítky lidí uklízejí od 9:00 také na lokalitě Štědronín-Plazy na Písecku, dorazil sem i ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD).

"Je to akce, která byla naposledy před 16 lety, je to ojedinělé a zároveň bych vyzval ty, kteří tady mají rekreační chaty a chalupy, aby toho nepořádku dělali trošku méně," řekl Toman před začátkem akce novinářům. Poté dostal od pořadatelů pytel, rukavice a vydal se po břehu sbírat odpadky. Práci věnoval asi 40 minut.

Dobrovolníci budou břehy Orlíku uklízet zhruba do dnešních 14:00. "Dneska je to hlavní akce, protože jsme na nižších partiích. Počítáme, že v dubnu potom rámci akce Uklidmě svět, ukliďme Česko se to může uspořádat ještě jednou, ale to už bude sběr na vyšších partiích, protože hladina do té doby nastoupá," řekl generální ředitel Povodí Vltavy Petr Kubala.

Kvůli poklesu hladiny Orlické přehrady se v minulých měsících dostaly nad hladinu jezy, zbytky elektrárny nebo mosty, které desítky let zůstávaly skryty u dna nádrže.

Orlická přehrada je největším vodním dílem v ČR. Stavba začala v roce 1954 a hlavní část prací pokračovala až do roku 1961. V minulosti prošla přehrada mnoha zkouškami, těmi nejnáročnějšími byly povodně v letech 2002 a 2006.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je úterý 29. září 2020

Očekáváme v 3:00 8°C

Celá předpověď