Do výroby se chystá komoda v bruselském stylu z 60. let

foto Komodu v bruselském stylu, která byla v 60. a 70. letech 20. století součástí nejednoho československého bytu, vrací do výroby studio Nanovo. Dřevěná skříňka s šuplíky v růžovo-černo-bílé barevné kombinaci podle návrhu Jiřího Jiroutka je podle nich nadčasová.

Praha - Komodu v bruselském stylu, která v 60. a 70. letech 20. století byla součástí nejednoho československého bytu, vrací do výroby studio Nanovo. Dřevěná skříňka s šuplíky v růžovo-černo-bílé barevné kombinaci podle návrhu Jiřího Jiroutka je podle nich nadčasová. Plánují vyrábět další skříňky, křeslo podle návrhu jednoho z předních československých designérů nebo některá ze známých svítidel ze stejné doby. ČTK o tom dnes informovala za studio Nanovo Nikola Lörinczová.

Nově vyrobenou skříňku představí studio na Designbloku, který se od 25. do 29. října koná na Výstavišti v Holešovicích.

Studio Nanovo vrací od roku 2011 do interiérů nábytek a bytové doplňky, které ve druhé polovině 20. století stávaly v mnoha tuzemských domácnostech. Daří se mu to renovací originálních kousků. Nyní se zakladatelé Nanovo Adam Karásek a Jiří Mrázek rozhodli některé kusy nábytku znovu vyrábět a chtějí tak propagovat československý design.

Komodu v bruselském stylu, která byla v 60. a 70. letech 20. století součástí nejednoho československého bytu, vrací do výroby studio Nanovo. Dřevěná skříňka s šuplíky v růžovo-černo-bílé barevné kombinaci podle návrhu Jiřího Jiroutka je podle nich nadčasová.

Návrat československého nábytku do výroby začal jejich setkáním s příbuznou Jiřího Jiroutka, která v obchodě Nanovo obdivovala renovované skříňky tohoto designéra. To majitele Nanovo vedlo k přání osobně se potkat i s Jiroutkem a následně k myšlence začít nově vyrábět věci z české designové historie. Jako první se rozhodli vyrobit komodu U-453 právě podle návrhu Jiřího Jiroutka. Byla součástí série sektorového nábytku, který v 60. a 70. letech vyráběl národní podnik Interiér Praha.

Jiroutek ji navrhl v roce 1958. O deset let později přijal nabídku pracovat ve Švédsku, kterou dostal od majitele firmy IKEA Ingvara Kamprada. Domů se vrátil po 3,5 letech a nastoupil opět do Interiéru Praha, ale jako řadový prodavač. Teprve na popud Kamprada při jeho další návštěvě Československa dostal místo v oddělení zahraničního obchodu, kde navrhoval nábytek. Následně prošel podniky Ligna a Drevoúnia a po revoluci si založil vlastní ateliér, v němž pomáhal vytvářet soukromé i firemní interiéry. S podnikáním už skončil, ale i ve svých 90 letech stále kreslí nové návrhy.

Nově vyrobenou komodu Jiroutek pokřtí na festivalu Designblok 26. října v 18:30. Na konci listopadu pak bude první vyrobený prototyp skříňky vydražen na dobročinné aukci Nadace Via.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je středa 21. srpna 2019

Očekáváme v 21:00 18°C

Celá předpověď