Do voleb smějí všichni kandidáti, Holovská se znovu obrátí na NSS

foto Ústavní soud v Brně - ilustrační foto.

Brno - Přímé volby prezidenta se může zúčastnit všech devět kandidátů zaregistrovaných ministerstvem vnitra. Ústavní soud dnes odmítl stížnost Terezie Holovské. Kvůli vícenásobným podpisům zákonodárců Holovská neúspěšně zpochybnila u Nejvyššího správního soudu (NSS) kandidaturu pěti uchazečů o Hrad a poté se obrátila ještě na ústavní soudce. Po prezidentských volbách se chce Holovská opět obrátit na Nejvyšší správní soud.

Plénum Ústavního soudu se dnes stížností zabývalo při neveřejném zasedání, odmítlo ji jako zjevně neopodstatněnou. "Odůvodnění bude zveřejněno po doručení písemného vyhotovení usnesení účastníkům řízení," řekla ČTK bez dalších podrobností mluvčí soudu Miroslava Sedláčková.

Holovská je z rozhodnutí zklamaná, řekla ČTK. Označila ho za absolutní pohrdání českými lidmi. Doufala, že ústavní soudci jako "nejšpičkovější odborníci na ústavu" nebudou hájit nečisté praktiky kolem prezidentské volby, které se podle ní děly. Dodala, že Ústavní soud posvětil kšeftování a koryta a nezastal se lidí.

Na Nejvyšší správní soud se Holovská chce znovu obrátit, protože její stížnost odmítl spíše z formálních důvodů. Zároveň ale soud zkritizoval ministerstvo vnitra za nesprávný právní názor a konstatoval, že každý poslanec či senátor může napříště podpořit jen jednoho kandidáta, který se bude ucházet o politickou podporu. Holovská trvá na tom, že vnitro chybovalo. Po volbách se na NSS může obrátit také kterýkoli volič.

Holovská, která sama chtěla kandidovat na prezidenta, ale měla jen jeden občanský podpis, se u správního soudu nedomáhala vlastní registrace pro prezidentskou volbu. Pouze zpochybnila pět jiných uchazečů. Proto NSS nemohl jejím argumentům dopřát sluchu. Podle ústavní stížnosti je podmínka domáhat se vlastní registrace nelogická a nesmyslná.

Zaregistrovaní jako prezidentští kandidáti po rozhodnutí soudů zůstali Petr Hannig, Marek Hilšer, Jiří Hynek, Vratislav Kulhánek a Mirek Topolánek, přestože někteří zákonodárci podpořili dva, anebo dokonce tři z nich. Jejich registraci totiž včas a řádně nezpochybnil nikdo, kdo měl takzvanou aktivní legitimaci.

První kolo prezidentské volby se uskuteční 12. a 13. ledna 2018. Druhé kolo připadá na 26. a 27. ledna. O hlasy voličů bude usilovat devět mužů. Občanské podpisy nasbírali fyzikální chemik Jiří Drahoš, spisovatel a textař Michal Horáček a prezident Miloš Zeman. S podporou senátorů jdou do voleb diplomat Pavel Fischer, lékař a pedagog Hilšer a expremiér, nyní manažer Topolánek. Poslanecké podpisy mají producent Hannig (Rozumní), prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Hynek (Realisté) a bývalý šéf Škody Auto, podnikatel Kulhánek (ODA).

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je úterý 23. října 2018

Očekáváme v 3:00 5°C

Celá předpověď