Do vedení Muzea paměti XX. století míří Stárek, Koura a Jirsa

foto Ilustrační foto - Disident a bývalý politický vězeň František Stárek převzal 12. prosince v Praze Cenu Paměti národa, kterou uděluje sdružení Post Bellum.

Praha - Novými členy správní rady Prahou zřizovaného Muzea paměti XX. století by se měli stát publicista a bývalý disident František Stárek, historik Petr Koura a právník Tomáš Jirsa. V pondělí budou o jejich jmenování rozhodovat pražští radní. Noví členové nahradí Lenku Burgerovou a Mikuláše Kroupu, kteří rezignovali, a Jaroslavu Janderovou, která v lednu zemřela na zápal plic způsobený koronavirem.

Předsedkyní sedmičlenné správní rady je pražská radní Hana Kordová Marvanová (za STAN), instituce v současnosti po loňském odchodu Jiřího Šestáka hledá nového ředitele. "Cílem je, aby správní rada byla usnášeníschopná a měla potřebné množství členů nutných k volbě nového ředitele," píše se v dokumentu pro radní.

František "Čuňas" Stárek je bývalý disident spojený s československým undergroundem a samizdatovým časopisem Vokno. Po revoluci působil v Bezpečnostní informační službě, v současnosti pracuje v Ústavu pro studium totalitních režimů, kde se zabývá odbojem a odporem mezi lety 1938 a 1989. V muzeu již působí jako člen jeho odborného kolegia.

Petr Koura je historik a pedagog zaměřený na období druhé světové války a téma okupace a odboje. Dříve působil jako šéfredaktor časopisu Paměť a dějiny, od května 2017 je ředitelem obecně prospěšné společnosti Collegium Bohemicum z Ústí nad Labem, zaměřené na poznání dějin Němců v českých zemích. Právník Tomáš Jirsa se mimo jiné specializuje na téma kolektivizace českého venkova a zákonnost v 50. a 60. letech 20. století, evropské právo a nedávné dějiny.

Nyní jsou kromě Marvanové členy správní rady muzea historici Petr Blažek a Mikuláš Pešta a nakladatel a spisovatel Jiří Padevět. Ředitel neziskové organizace Post Bellum Mikuláš Kroupa rezignoval na členství předloni v únoru, podle svého vyjádření proto, že rada odmítla využít vzpomínky pamětníků uložených v databázi Post Bellum - Paměť národa.

Pražská zastupitelka a místostarostka Prahy 7 Lenka Burgerová (Praha Sobě) správní radu opustila koncem loňského roku po konci Šestáka ve funkci ředitele. Podle Deníku N kritizovala například to, že jí muzeum odmítlo poskytnout podrobné informace o své činnosti za uplynulý rok a že se podle ní někteří členové správní rady podílejí na činnosti muzea.

Spory provázel i konec bývalého ředitele, Šesták jako důvod své rezignace uvedl nedůvěru některých členů správní rady a zpochybňování své kompetence. Rada ho po jeho e-mailem zaslané rezignaci odvolala a na jeho místo nastoupil jeho dosavadní zástupce Jan Kalous. Marvanová uvedla, že důvodem odvolání byly i problémy se zajištěním financování muzea na příští rok, které Šesták podle radní zanedbal.

Založení muzea zaměřeného na totalitní režimy v Československu schválili pražští zastupitelé předloni v září. Formálně vzniklo k 17. listopadu 2019 ke 30. výročí sametové revoluce, loni pak začalo pořádat první akce a výstavy. Jako dočasné sídlo muzea vedení města zvolilo dosud nevyužitý barokní Dům pážat na Hradčanech. V budoucnu by se instituce mohla přesunout na strahovský stadion.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je středa 23. června 2021

Očekáváme v 23:00 17°C

Celá předpověď