Do ulic Jihlavy vyjel festivalový trolejbus. Zve na dokumenty

foto Výkonná ředitelka Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava Katarína Holubcová představila 19. srpna 2019 v Jihlavě festivalový trolejbus. Výzdobu navrhl Juraj Horváth. Jeho grafika nechává prostor fantazii, i když odkazuje na ochranu životního prostředí, kterou se festival letos inspiruje. Filmová přehlídka začíná 24. října a potrvá do 29. října.

Jihlava - Jihlavskými ulicemi ode dneška znovu jezdí festivalový trolejbus. Upozorňuje na nadcházející 23. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava, který začne 24. října. Výzdobu navrhl Juraj Horváth. Jeho grafika nechává prostor fantazii, i když odkazuje na ochranu životního prostředí, kterou se festival letos inspiruje. Proto bude jeho součástí výsadba 23 ovocných stromů, jež budou základem budoucího festivalového sadu. Novinářům to dnes za festival řekla jeho výkonná ředitelka Katarína Holubcová.

Fotogalerie

Místo pro stromy našla Ji.hlava ve spolupráci s městem v Březinových sadech u řeky Jihlávky. Počty stromů v sadu by měly růst podle festivalových ročníků. "Pokládáme to za důležité i když malé gesto, kterým chceme zmírnit environmentální zátěž, kterou festival představuje," řekla Holubcová.

Festival se rozhodl vyřadit jednorázové plasty. Rauty budou vegetariánské. Hosty festivalu chce ve větší míře vozit hromadnou dopravou. Dokonce i některé letecké přepravy by měly nahradit vlaky.

Environmentální tematika se objeví i ve filmové nabídce, i když podle Holubcové jí nebude věnovaná speciální sekce. Rezonovat bude také v loni přidané sekci Svědectví o přírodě. Klimatická změna bude rovněž jeden den tématem Inspiračního fóra, které celý festival provází.

Letošní ročník festivalu potrvá do 29. října. Součástí bude podruhé dětský program, který se podle pořadatelů osvědčil. Znovu bude fungovat v Oblastní galerii Vysočiny.

Ochutnávkou festivalu bude od pátku 23. srpna Živé kino Jihlava. Na neobvyklých místech uvidí i letos zájemci pětici dokumentárních filmů. Mohou se těšit na snímek Central Bus Station režiséra Tomáše Elšíka, který zkoumá mikrosvět jednoho nádraží v Tel Avivu, nebo na film Můj neznámý vojín vracející se k srpnové invazi roku 1968. David Jařab nabídne v Lovu na černého žraloka svůj osobní pohled na Vratislava Effenbergera, klíčovou postavu české kultury po druhé světové válce. Jiří Holba představí pod hlavičkou Feral písničkáře Charlieho Soukupa a Martin Páv představí svým filmem Kibera: příběh slumu největší slum na světě.

Promítat se bude v jihlavském Prioru, na Masarykově náměstí, v městském parku, na sídlišti Březinky anebo na břehu řeky. Živé kino je zdarma.

Jihlavský festival je největší přehlídkou dokumentárních filmů ve střední a východní Evropě a každoročně promítne přes 300 dokumentů. Jako nejlepší český dokument byl loni na festivalu oceněn Uzamčený svět mapující život ve vězení. Cenu za nejvýraznější světový dokument si z festivalu odnesl existenciální belgický snímek Volný pokoj.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je pátek 3. července 2020

Očekáváme v 23:00 18°C

Celá předpověď