Do Tuniska bude možné jet s CK podle asociace bez testů

foto Turisté na letišti v Tunisku.

Tunis - Do Tuniska budou Češi nadále moci cestovat s cestovními kancelářemi bez testů na covid-19. Budou muset dodržovat bezpečnostní a hygienická nařízení, zúčastnit se budou moci jen organizovaných zájezdů. Individuální program nebude možný. Asociace cestovních kanceláří ČR (ACK) to dnes uvedla v oficiálním vyjádření pro své členy. Sdělení má ČTK k dispozici. Informaci potvrdil na twitteru ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Egypt od září povolí vstup jen s negativním testem na koronavirus.

Tuniský ministr zdravotnictví dnes podle tiskové agentury TAP oznámil, že do Tuniska nebude moci vstoupit žádný cestující bez negativního testu na covid-19 bez ohledu na zemi původu. Na tuniském seznamu rizikových zemí byla Česká republika spolu se Slovenskem, Polskem, Rakouskem, Francií a dalšími státy zařazena v oranžovém oddílu. Turisti jedoucí do země s cestovními kancelářemi měli výjimku, negativní test nemuseli předkládat. Podle oficiálního vyjádření ACK výjimka stále platí.

"Mohu ujistit všechny české turisty, kteří se chystají do Tuniska s cestovními kancelářemi, že se pro ně nic nemění. Není třeba mít test v případě organizované turistiky, vyjednaná výjimka stále platí! Ověřili jsme u tamního ministerstva zdravotnictví," uvedl ministr Petříček.

"Pro Českou republiku se nic nemění. Lidé mohou do Tuniska létat v rámci organizované turistiky s cestovními kancelářemi bez povinnosti prokázat se negativním testem na koronavirus," řekl ČTK místopředseda ACK Jan Papež. Evropská unie zařadila Tunisko mezi bezpečné destinace na konci června, Česká republika tak učinila až od 3. srpna. Tuzemské cestovní kanceláře první lety do severoafrické země vypravily v sobotu. O Tunisko je podle nich velký zájem, klientům nahrazuje zatím nedostupný Egypt a Turecko.

Vysoké prodeje hlásí všechny velké cestovní kanceláře. S CK Fischer tam podle jejího mluvčího Jana Bezděka míří stovky lidí. CK Exim Tours podle svého obchodního ředitele a mluvčího Petra Kostky zvýšila kapacitu letů, aby uspokojila poptávku. CK Blue Style prodloužila sezonu a poslední let zatím vypravuje 22. listopadu. "Klimatické podmínky jsou v Tunisku přívětivé i během listopadu, kdy zde nepanují tropická vedra, ale často zůstávají příjemné letní teploty," uvedla mluvčí Blue Style Jana Ondrejechová.

Český statistický úřad má poslední údaje o delším pobytu Čechů v Tunisku z roku 2014, kdy tam odjelo 77.000 tuzemských cestovatelů. Tuniský ministr cestovního ruchu a řemeslné výroby Mohamed Ali Toumi ČTK řekl, že loni do země přijelo 109.000 českých turistů.

Egypt od září povolí vstup jen s negativním testem na koronavirus

Negativní test na koronavirus bude muset od 1. září předložit každý, kdo přijede do Egypta. Oznámil to dnes podle agentury Reuters egyptský premiér Mustafá Madbúlí. Káhira už dříve požadovala negativní test po návštěvnících z cizích zemí, nařízení se však netýkalo některých turistických letovisek včetně Hurgady či Šarm aš-Šajchu. České ministerstvo zahraničí Čechům doporučuje do země cestovat pouze v nutných případech.

Egypt od 1. července obnovil mezinárodní lety a otevřel u turistů oblíbené přímořské resorty Šarm aš-Šajch a Dahab na Sinajském poloostrově, Hurgada a Marsa Alam u Rudého moře a Marsa Matrúh na pobřeží Středozemního moře.

Od 15. srpna musí turisté při cestách do Egypta s výjimkou výše zmíněných letovisek předložit negativní koronavirový test PCR. Není zatím jasné, zda výjimka bude platit i od září.

Ve zhruba stomilionovém Egyptě se od začátku epidemie koronavirem nakazilo bezmála 97.000 lidí, z nichž přes 5100 zemřelo. Pandemie podobně jako v jiných státech zastavila egyptský turistický sektor, který tvoří zhruba pět procent hrubého domácího produktu země (HDP). V březnu severoafrický stát ve snaze zpomalit šíření infekce pozastavil pravidelné mezinárodní lety a zavřel restaurace, hotely a kavárny.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je středa 27. ledna 2021

Očekáváme v 7:00 -4°C

Celá předpověď