Do testování na koronavirus se zapojí tři akademická pracoviště

foto Vědci v Ústavu molekulární a translační medicíny při Lékařské fakultě Univerzity Palackého v Olomouci se 20. března 2020 připravovali na testování vzorků na nový typ koronaviru, které začne v týdnu od 23. března 2020. K dispozici budou mít velkokapacitní zařízení na izolaci a genotypizaci nového koronaviru, kde mohou diagnostikovat denně kolem tisíce vzorků. Na snímku je Soňa Gurská z týmu Covid-19 při testování činnosti velkopipetovacího zařízení, které může naráz přepravit 384 vzorků do jamek, přičemž jedna jamka přísluší jednomu pacientovi.

Praha - Do testování na přítomnost koronaviru se zapojí tři akademická pracoviště. Souhlas Státního zdravotního ústavu k tomu získaly Ústav molekulární medicíny na Univerzitě Palackého v Olomouci, centrum CEITEC Masarykovy univerzity a Parazitologický ústav Akademie věd ČR v Českých Budějovicích. Prostřednictvím mluvčího Univerzity Karlovy Václava Hájka to dnes ČTK řekl prorektor školy a hlavní koordinátor akademických pracovišť pro testování Jan Konvalinka.

Fotogalerie

Akademická pracoviště nabídla tento týden svou pomoc s testováním vládě a Ústřednímu krizovému štábu ČR. Podle Hájka vědecká pracoviště navrhla využití svých přístrojů, laboratoří a expertů.

"Díky výborné spolupráci se Státním zdravotním ústavem a jeho velmi kvalifikovanému, nebyrokratickému postoji (zejména spolupracujeme s vedoucí centra epidemiologie a mikrobiologie Dr. Barborou Mackovou) získala souhlas s prováděním testů už tři akademická pracoviště: Ústav molekulární medicíny při LF University Palackého, CEITEC-Masarykova univerzita a Parazitologický ústav Jihočeského biologického centra AV ČR v Českých Budějovicích," uvedl Konvalinka.

Několik ústavů podle něj pracuje na vývoji metod, které by nahrazovaly nedostatkové komerční sady testů a umožňovaly zvýšení kapacity pro testování na koronavirus.

Vedení Univerzity Karlovy (UK) tento týden vyzvalo státní instituce, aby se začaly více snažit o rozšíření testů na nemoc COVID-19. Bez rychlé spolupráce vědců s krizovým štábem a ministerstvem zdravotnictví podle univerzity nebudou snahy o zastavení koronaviru účinné. Hájek poukázal na to, že v řadě zemí bylo masivní testování obyvatel na infekci koronavirem klíčem ke zvládnutí epidemie.

Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula, který stojí v čele Ústředního krizového štábu ČR, ve čtvrtek uvedl, že díky zapojení akademických pracovišť se výrazně zvýší kapacita stávajícího testování formou PCR testu. Trvá až šest hodin. V noci na středu v Praze přistálo také první letadlo z Číny s dodávkou 150.000 rychlotestů, které budou odborníci používat jen u lidí s příznaky nemoci.

V Česku je nyní 774 lidí, u kterých se potvrdila nákaza nemocí COVID-19. Otestováno na ni bylo 11.619 lidí. Podle dosavadních informací je 63 pacientů s koronavirem v nemocnicích, z toho pět zůstává ve vážném stavu. Naopak čtyři lidé se už vyléčili.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je pondělí 13. července 2020

Očekáváme v 21:00 18°C

Celá předpověď