Do slovenských médií unikla nahrávka korupční aféry

foto Ilustrační foto - Slovenský expremiér Robert Fico (na snímku z 5. ledna 2018).

Bratislava - Do slovenských médií unikla nahrávka z korupční aféry, která se týká podezření z uplácení politiků a vysokých úředníků finanční skupinou Penta v letech 2005 a 2006 výměnou za její vliv na privatizaci a na chod některých podniků. Tisk zveřejnil pasáž z rozhovoru představitele Penty Jaroslava Haščáka s šéfem tehdy opoziční a nyní nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) Robertem Ficem, který v minulosti stál v čele tří slovenských vlád. Penta nekalé jednání v kauze dlouhodobě popírá, nahrávky označila na nezákonný materiál a kvůli jejich úniku ohlásila podání trestního oznámení.

Korupční aféra vypukla na konci roku 2011, kdy na internet unikly dokumenty s názvem Gorila, které podle nepotvrzených informací vypracovala slovenská tajná služba SIS na základě odposlechů bytu, kde se Haščák setkával s politiky a úředníky. Nahrávku z aféry loni zajistila policie při domovních prohlídkách podnikatele Mariana Kočnera, který byl obviněn i z objednání loňské vraždy novináře Jána Kuciaka. Vyšetřování korupční aféry ukončeno dosud nebylo. Zvuková nahrávka obsahuje zhruba 39 hodin odposlechů z konspiračního bytu.

Z dokumentů vyplývá, že Fico je jediným z nyní předních slovenských politiků, který se s Haščákem ve zmíněném bytě setkal. Fico, jenž se jako premiér vymezoval vůči finančním skupinám, v uplynulých letech opakovaně odmítl odpovědět na novinářské dotazy o své údajné schůzce s finančníkem a Gorilu označil za kauzu někdejší vlády premiéra Mikuláše Dzurindy. Podle listu Denník N zhruba hodinové setkání Fica s Haščákem zaznamenané na uniklé nahrávce odpovídá dříve zveřejněnému přepisu, že Fico na schůzce s finančníkem před volbami v roce 2006 hovořil také o situaci ve své straně. List Sme zase napsal, že Fico se s Haščákem ve zmíněném bytě patrně nesetkal jen jednou.

"Pokud i je pravda, co se objevilo v přepisech a pokud možná je i nějaká nahrávka, tak mě nic z této nahrávky ani z přepisů nedostává do polohy neetického, nelegálního chování," řekl v reakci Fico, který loni rezignoval na funkci předsedy vlády v zájmu řešení politické krize po vraždě novináře Kuciaka a který je nyní poslancem.

Ficův brífink ve sněmovně narušil šéf opozičního protikorupčního hnutí Igor Matovič, který předstoupil před kamery spolu s plakátem s informacemi o nelegálním financování strany Směr-SD. Matovič dříve během dne tvrdil, že tyto informace vyplývají právě z nahrávky. Fico následně brífink ukončil.

Gorila je jednou z největších korupčních kauz v novodobé historii Slovenska. Týká se období, kdy byla u moci koalice stran pravého středu pod vedením premiéra Dzurindy. Po propuknutí aféry se v zemi konaly demonstrace proti korupci.

Podle zmíněných dokumentů se Haščák setkával v odposlouchávaném bytě v širším centru Bratislavy také s tehdejší členkou vedení Fondu národního majetku Annou Bubeníkovou nebo s někdejším ministrem hospodářství Jirkem Malchárkem. S někdejším Ficovým pobočníkem zase Haščák podle medií hovořil o financování Směru-SD. Na záznamu je rovněž slyšet počítačku bankovek.

Penta v reakci na informace o úniku nahrávek z kauzy Gorila do médií v prohlášení uvedla, že slovenský ústavní soud už v roce 2012 údajnou akci SIS pod názvem Gorila označil za nezákonnou. Tvrdila, že s nahrávkami je nezákonně manipulováno a že je nepovažuje za důvěryhodné. Jejich obsah proto nehodlá komentovat.

Uniklou nahrávku nekomentovala policie ani prokuratura, politici se zase vyslovili pro vyšetření kauzy a potrestání pachatelů.

boa jd

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je středa 15. července 2020

Očekáváme v 15:00 24°C

Celá předpověď