Do senátních voleb na Trutnovsku jde osm z devíti přihlášených

foto Volby, urna, plenta - ilustrační foto.

Trutnov - O křeslo senátora v obvodu Trutnov se v doplňovacích volbách v lednu utká osm z devíti přihlášených kandidátů. Přihlášku nezávislé kandidátky Terezie Holovské z Prahy trutnovský městský úřad odmítl zaregistrovat. ČTK to dnes řekla mluvčí úřadu Michaela Dědková. Mezi kandidáty se zaregistrovanou přihláškou je i bývalý trutnovský senátor a továrník Jiří Hlavatý (nestraník za ANO), který místo v Senátu uvolnil po zvolení do Sněmovny letos v říjnu. Poslaneckého mandátu se Hlavatý následně 24. listopadu vzdal.

"Přihláška Terezie Holovské nesplnila náležitosti nutné k registraci," uvedla mluvčí. Problém byl podle úřadu v petici, v níž většina z celkem 1133 podpisů nesplňovala zákonné náležitosti, například u podpisů chyběla úplná adresa trvalého pobytu petenta. Holovské bylo započítáno 622 podpisů, nutných bylo nejméně 1000 podpisů. Holovská se může odvolat k soudu. Pokud by jí soud dal za pravdu, bude zaregistrována dodatečně.

Majitel textilky Juta Hlavatý byl do Sněmovny zvolen preferenčními hlasy z 18. místa hradecké kandidátky hnutí ANO. Mandát senátora mu zvolením do Sněmovny automaticky zanikl, s čímž Hlavatý podle svých slov nebyl srozuměn. Po zvolení poslancem uvedl, že chtěl kandidaturou ANO podpořit a se zvolením nepočítal hlavně kvůli pracovnímu vytížení v Jutě. Stěžoval si, že si nemohl vybrat, ve které komoře chce působit.

O místo senátora se bude dále ucházet starosta Vrchlabí Jan Sobotka, který kandiduje za STAN a má podporu TOP 09, KDU-ČSL a ODS. ČSSD nominovala místostarostu Úpice Karla Šklíbu. Za Okamurovu SPD bude kandidovat majitelka tiskárny Luďka Tomešová z Trutnova. Za KSČM s podporou Strany přátel občanů (SPO) bude kandidovat předsedkyně odborů v trutnovské nemocnici a zastupitelka Trutnova Iva Řezníčková. Řezníčková čelí obžalobě pro pomluvu jedné osoby v nemocnici. Kandidátka obvinění odmítá, od krajského výboru KSČM dostala plnou podporu.

Za Nezávislou iniciativu (NEI) kandiduje majitelka Luční boudy v Krkonoších Klára Sovová. Kandidátem Pirátské strany bude pedagog a nestraník Jaroslav Dvorský z Trutnova. Občanská demokratická aliance (ODA) do voleb vyslala galeristku Blanku Horákovou.

Bývalá místostarostka Prahy 8 Holovská neúspěšně podala přihlášku i do lednové volby prezidenta. Dodala v ní však podpis jen jednoho občana a ministerstvo vnitra ji z volby vyřadilo. Na konci listopadu se Holovská obrátila na Nejvyšší správní soud (NSS), kde se domáhá zrušení registrace prezidentských kandidátů Petra Hanniga, Marka Hilšera, Jiřího Hynka, Vratislava Kulhánka a Mirka Topolánka, a to kvůli tomu, že někteří poslanci a senátoři podpisem podpořili více kandidátů. Ministerstvo vnitra v duplicitě některých podpisů nevidí problém.

Doplňovací volby do Senátu na Trutnovsku jsou naplánované na 5. a 6. ledna, případné druhé kolo voleb bude 12. a 13. ledna. Pod volební obvod 39 Trutnov spadají kromě Trutnovska i některé obce na Náchodsku.

Senátních voleb v roce 2014 se také zúčastnilo osm kandidátů. Hlavatý tehdy ve druhém kole zvítězil nad nedávno zesnulým náčelníkem krkonošské horské služby Adolfem Klepšem, jehož vyslala TOP 09. Dalšími soupeři byli předchozí senátor za ČSSD Pavel Trpák, za ODS středoškolský učitel a radní Trutnova Pavel Káňa nebo za KSČM důchodce Slavomír Brádler, za Kozí alternativu do voleb šel i aktivista Stanislav Penc.

Kandidáti pro doplňovací senátní volby v obvodu Trutnov ve dnech 5. a 6. ledna 2018:

Název navrhujícího uskupeníjméno a příjmení kandidáta roku 2018, profesejméno a příjmení kandidáta roku 2014, profese
ANOJiří Hlavatý, ředitel a majitel firmy JutaJiří Hlavatý, ředitel a majitel firmy Juta
ČSSDKarel Šklíba, místostarosta ÚpicePavel Trpák, senátor
KSČMIva Řezníčková, předsedkyně odborů nemocnice Trutnov, zastupitelka TrutnovaSlavomír Brádler, důchodce
STANJan Sobotka, starosta Vrchlabí---
SPDLuďka Tomešová, majitelka tiskárny---
Nezávislá iniciativaKlára Sovová, majitelka Luční boudy---
Občanská demokratická alianceBlanka Horáková, podnikatelka a galeristka---
Česká pirátská stranaJaroslav Dvorský, pedagog---
ODS---Pavel Káňa, trutnovský radní
Strana práv občanů---Jaroslava Hamerková, specialistka obchodu
TOP 09 a Starostové---Adolf Klepš, náčelník Horské služby Krkonoše
Hnutí dobrých proměn---Stanislav Rudolfský, vinař
Kozí alternativa---Stanislav Penc, obhájce lidských práv, přírodě blízký hospodář

Zdroj: Městský úřad Trutnov, politické strany

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je pátek 16. listopadu 2018

Očekáváme v 15:00 7°C

Celá předpověď