Do repliky zvoničky v parku u centra Olomouce instalovali zvon

foto Replika zvoničky pod historickými hradbami v Bezručových sadech v Olomouci 11. ledna 2022. Zvonička má nový zvon.

Olomouc - Nový zvon instalovali do staronové zvoničky v parku pod historickými hradbami v Bezručových sadech v Olomouci. Završila se tak stavba repliky původní dřevěné zvoničky, která dlouhé desítky let stávala opodál a kvůli špatnému technickému stavu bylo nutné ji rozebrat. Spodní průměr nového zvonu, který stál necelých 30.000 korun, je 31 centimetrů. Na výšku zvon měří 25 centimetrů, řekla ČTK předsedkyně představenstva Výstaviště Flora Eva Fuglíčková.

Fotogalerie

Původní dřevěná zvonička byla v parku umístěna v závěru 60. let minulého století. V posledních letech chátrala a začal ji obrůstat mech. V roce 2019 byla kvůli špatnému technickému stavu rozebrána. Výstaviště Flora poté nechalo vytvořit repliku, která je na novém místě v centrální části Bezručových sadů u Katových schodů. "Těší mě, že jsme umístěním zvonu obnovu zvoničky podle plánu dokončili, bez něj přeci jen nebyla kompletní. Bezručovy sady tak získaly další estetický prvek," uvedla Fuglíčková.

Nové místo pro zvoničku bylo zvoleno po dohodě s památkáři a projektantem. "Původní zvonička historicky pocházela z dnešní olomoucké městské části Pavlovičky, odkud byla v minulosti přemístěna právě do městského parku," podotkl místopředseda představenstva Výstaviště Flora Olomouc Jiří Svačinka.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je pondělí 17. ledna 2022

Očekáváme v 9:00 4°C

Celá předpověď