Do projektu chytré karantény armáda zapojí i chemiky z Liberce

foto Ilustrační foto - Liberečtí chemici 5. června nacvičovali, jak by měli postupovat, pokud by prověřovali nelegální sklad pro výrobu chemických bojových látek. Akce je součástí společného mezinárodního cvičení Yellow cross 2018, kterého se účastnili také vojáci z Velké Británie.

Brno/Liberec - Do projektu chytré karantény, která má pomoci v boji proti nemoci COVID-19, armáda zapojí i chemiky z Liberce. Jde o 31. pluk radiační, chemické a biologické ochrany. Vzniklo 14 dezinfekčních týmů, které budou působit ve čtyřech sektorech země, řekla dnes ČTK mluvčí generálního štábu armády Magdalena Dvořáková. Testování chytré karantény založené na mapování pohybu infikovaného člověka podle dat z mobilního telefonu a platební karty začalo v pondělí v Jihomoravském kraji.

"Dezinfekčních týmů je celkem 14, už jsou připravené. Jednotlivé fáze chytré karantény se ale teprve spouští, tyto týmy tak zatím nejsou v akci," uvedla mluvčí. Dezinfekční týmy mají podle mluvčí republiku rozdělenou na čtyři sektory. V každém jich bude působit několik, podle potřeby. Každý tým také bude mít různý počet členů, a to kolem šestnácti.

"Každý tým bude na základě požadavku hygieny schopný díky svému vybavení vyčistit jakékoli prostory i terén, materiál i lidi. Některé týmy budou vybaveny i těžší technikou, budou mít dezinfekční vůz ACHR, který je schopen projet terénem a vydezinfikovat ho, a také postřikovací rám, kterým vůz projíždí a dezinfikuje se. Budou mít samozřejmě i lehčí vybavení, nádoby s dezinfekcí, které budou mít na zádech, aby mohli postřikem dezinfikovat místnosti či materiál," uvedla mluvčí.

Projekt takzvané chytré karantény začal pilotně fungovat v Jihomoravském kraji počínaje pondělím. Jejím základem je zmapování pohybu infikovaného člověka za posledních pět dní, a to podle údajů z mobilního telefonu a platební karty. Data, jejichž získání je podmíněné souhlasem nakaženého, poslouží k sestavení mapy jeho pohybu. Hygienici pak nad ní s nemocným proberou, s kým se na různých místech potkal. S následnými odběry pomůže i armáda, na jižní Moravu vyslala pět mobilních odběrových týmů.

Pokud se projekt osvědčí v praxi, mohla by chytrá karanténa nahradit plošná restriktivní omezení komplikující každodenní život a dopadající na ekonomiku.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

30°C

Dnes je úterý 11. srpna 2020

Očekáváme v 17:00 29°C

Celá předpověď