Do Prahy se sjela historická auta francouzské značky Peugeot

foto Na Dvořákově nábřeží v Praze se 9. června 2018 konal mezinárodní sraz historických vozů Peugeot.

Praha - Do Prahy se sjela historická auta francouzské značky Peugeot. Šestadvacátý ročník International L'Aventure Peugeot Meeting, který se koná v České republice poprvé, přijeli účastníci z Francie, Německa, Belgie nebo Rakouska a na sraz dorazila i posádka z Kostariky. Nechybí ani šest českých posádek. Celkem bylo na Dvořákově nábřeží u Rudolfina k vidění 79 veteránů, nejstarším je Peugeot 172 M z roku 1928. ČTK to řekla mluvčí Peugeotu v ČR Radka Matthey. Z Prahy historické vozy zamíří na zámek Zbiroh, odkud budou pokračovat v neděli do Plzně.

"V České republice je to poprvé a s velkou pravděpodobností i naposledy. Protože oni vždy mění zemi, pokaždé je to někde jinde," řekla Matthey. V minulých letech se akce konala například v nizozemském Oosterbeeku či francouzském Bordeaux.

Většinu startovního pole tvořila auta ze 60. a 70. let. Největší pozornost ale poutaly meziválečné modely ze 30. let minulého století. Mezi nimi byl například Peugeot 202 z roku 1938, který si několikrát vybrali pro natáčení filmaři. "Auta si považujeme, ale na druhou stranu jsme zastánci toho, že když to auto bude zavřené v garáži, tak si ho nikdo neužije. I když je nám jasné, že to s sebou nese víc oprav a možnost průšvihů," uvedla majitelka Ivana Kohoutová. Každá dvoudenní jízda podle ní znamená minimálně dalších 14 dní práce na údržbě.

Od Rudolfina účastníci závodu zamířili po trase dlouhé zhruba 40 kilometrů do pražského hotelu Pyramida. Nejdelší etapou bude cesta z Prahy na zámek Zbiroh. "Je to spíše orientační způsob závodu, protože mají šipkový itinerář, ve kterém jsou vzdálenosti jednotlivých křižovatek, a vesnic, a oni se podle toho musí přesouvat. Mezitím mají tajné průjezdní kontroly s razítkem a dva testy přesnosti," řekl ČTK František Vahala, který připravoval trať.

Večer na zámku porota vyhlásí v soutěži elegance nejkrásnější automobil. V neděli v 10:00 vyrazí posádky v půlminutových intervalech na poslední etapu, která je ze Zbirohu přivede do plzeňského pivovaru, kde se uskuteční závěrečné vyhlášení a ocenění úspěšných týmů.

Asociaci Aventure Peugeot založil v roce 1982 Pierre Peugeot s cílem podpořit kluby a organizace, které se věnovaly historii značky. V roce 2015 se asociace přejmenovala na Aventure Peugeot Citroën DS, jejím prezidentem je Xavier Peugeot, syn Pierra Peugeota.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je středa 17. října 2018

Očekáváme v 3:00 10°C

Celá předpověď