Do Polska dorazily první jihokorejské tanky a houfnice objednané v létě

foto Hlavní bojový tank K2 Black Panther v námořním přístavu Gdyně 6. prosince 2022. 

Gdyně (Polsko) - Polsko dnes převzalo první ze stovek tanků K2 Black Panther a samohybných houfnic K9, které si Varšava objednala v Jižní Koreji. Polský prezident Andrzej Duda při této příležitosti ocenil tempo, s jakým Soul dokázal polské objednávce vyhovět. Příslušné smlouvy byly podepsány teprve letos v létě a již nyní jihokorejské tanky a houfnice přispívají k modernizaci a posílení polské armády, čelící podle Dudy ruské hrozbě.

Fotogalerie

"Od 24. února, kdy Rusko napadlo Ukrajinu, všichni jasně vidíme, že ruské imperiální ambice a ruskou brutalitu může zastavit jedině hrdinství vojáka vybaveného moderními a účinnými zbraněmi," prohlásil polský prezident podle agentury PAP. "Abychom zabránili agresi, zastavili nepřítele, je tato supermoderní výzbroj pro armádu nezbytná," dodal.

Duda se slavnostního převzetí prvních deseti jihokorejských tanků a 24 houfnic v přístavu Gdyně na severu Polska zúčastnil spolu s ministrem obrany Mariuszem Blaszczakem. Duda tuto dodávku označil za reálné posílení bezpečnosti Polska a i za symbolický počátek spolupráce obou zemí ve zbrojním průmyslu. "Chceme mír, a proto se připravujeme na válku," prohlásil ministr Blaszczak.

PAP připomněl, že červencová rámcová smlouva s jihokorejským koncernem Hyundai Rotem počítá s tím, že Polsko celkem získá 1000 tanků K2 a jeho polonizované verze K2PL i s doprovodnými vozidly technické a ženijní podpory a skládacími mosty, jakož i výcvikovým a logistickým balíkem a zásobou munice. Rámcová dohoda s Hanwha Defense počítá s nákupem 672 houfnic K9A1 a jejich polonizované verze K9PL, rovněž s doprovodnými vozidly, výcvikem, logistikou, municí a technickou podporou. V srpnu pak byl uzavřen kontrakt na dodávku prvních 180 tanků K2 v letech 2022 až 2025 a 215 houfnic K9 s dodáním v letech 2022 až 2026. V roce 2026 by se měla začít výroba těchto tanků a houfnic v Polsku.

Strany sice celkovou hodnotu kontraktu neoznámily, jihokorejská média ji ale odhadují až na 15 miliard dolarů (371 miliard Kč), což z ní podle agentury Reuters dělá největší jihokorejskou zbrojní zakázku v dějinách. Hodnota srpnového kontraktu činí podle jihokorejských úřadů 5,76 miliardy dolarů (142 miliard Kč).

Polsko v říjnu podepsalo dohodu o nákupu raketometů K239 Chunmoo (Čchon-mu) s jejich výrobcem, zbrojovkou Hanwha Defense. Prvních 18 objednaných raketometů bude podle Blaszczaka dodáno příští rok a mají bránit východní Polsko. Varšava celkem nakoupí 288 těchto raketometů. Polsko se s Jižní Koreou rovněž dohodlo na nákupu 48 lehkých bojových letadel FA-50. Blaszczak v červenci uvedl, že letouny má Polsko dostat v příštím roce.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je čtvrtek 2. února 2023

Očekáváme v 21:00 3°C

Celá předpověď