Do plného provozu se vrátí všechny ZŠ a SŠ. S teorií začnou i VŠ

foto Studentky v rouškách při výuce na gymnáziu - ilustrační foto.

Praha - Od 24. května se vrátí po epidemii koronaviru k plnému provozu bez rotací všechny základní školy v Česku. Tento týden musela ještě zůstat na distanční výuce část žáků druhého stupně v regionech s vyšším stupněm rizika nákazy. Ve stejný den budou moci spustit plnou výuku i střední školy. O rozvolnění rozhodla vláda. Žáci škol, které používají antigenní testy dodávané státem, je budou muset absolvovat jednou za týden, uvedl po jednání ministr školství Robert Plaga (za ANO). Přesnější PCR testy na covid jsou povinné jednou za dva týdny, stát je školám proplatí v ceně 200 korun za test.

Vysoké školy budou moci obnovit teoretickou výuku také 24. května, většina z nich už ale bude mít po semestru zkouškové období. Podmínkou tam budou rozestupy 1,5 metru, rozhodla vláda. Plaga uvedl, že si je vědom toho, že řada vysokých škol už přechází do zkouškového období. Přesto je podle něj důležité dát školám prostor pro využití možnosti setkání studentů, ti z prvních ročníků studovali na dálku celé dva semestry.

Vláda dnes také upravila podmínku pro fungování Základních uměleckých škol a Středisek volného času. ZUŠ budou moci od 24. května učit bez omezení žáky s testem. Bez testu nejvýš deset žáků. Kroužky bez testu budou moct centra volného času organizovat pro deset dětí, s testem pro 50, pro sto dětí venku. Ve školách budou moct děti začít s prostorovým omezením využívat tělocvičny, Plaga nicméně doporučil hodiny tělocviku organizovat venku.

Žáci prvního stupně základních škol v celém Česku se vrátili k normální výuce ve školách dnes. Skončila jim rotační výuka, kdy se týden učili z domova a týden ve škole. Jen ve škole se ode dneška učí také studenti druhého stupně ZŠ a nižší ročníky víceletých gymnázií v polovině krajů s lepší epidemickou situací. Druhá polovina regionů se do škol bez rotací vrátí za týden.

Školy v Česku se kvůli epidemii zavřely 1. března, výuku na dálku měla většina už řadu týdnů předtím. Prezenčně byly možné individuální konzultace. Od 12. dubna se otevřely školky pro děti zdravotníků a dalších profesí a pro předškoláky. Žáci prvního stupně základních škol se začali střídat po týdnech v rotační výuce. Bez ní se učí školáci z malých škol do 75 dětí a žáci speciálních škol. Od 19. dubna měli žáci druhého stupně a středních škol možnost skupinových konzultací v počtu do šesti dětí. V pondělí 26. dubna se pak obnovila praktická výuka ve středních školách a v posledních ročnících vysokých škol.

Povinné je testování na covid-19 nyní na nižším stupni základních škol jednou týdně, na druhém stupni dvakrát týdně. Netestuje se v plně otevřených mateřských školách. V mateřských školách se nikde nemusí nosit ani roušky či respirátory, které jsou jinak ve vyšších stupních škol rovněž povinné.

Školy v přírodě asi budou od 31. května s PCR testy či antigenními testy

Školy v přírodě se budou po epidemii koronaviru moct rozběhnout od 31. května. Rozhodla o tom vláda. Podmínkou pro účast na nich bude předložení negativního PCR testu z laboratoře, nebo antigenního testu ze školy. Výsledek PCR testu by neměl být starší než 72 hodin. Pokud škola používá antigenní testy, měla by podle návrhu zajistit otestování žáků v den odjezdu a potom každých 72 hodin na škole v přírodě.

Ministerstvo zdravotnictví minulý týden poslalo ministerstvu školství návrh, který počítal pouze s možností předložení výsledku PCR testu. Ministerstvo školství s tím ale nesouhlasilo a žádalo o přepracování návrhu tak, aby podmínky zohledňovaly i pravidelné testování žáků ve školách. Tam se nyní žáci testují většinou jednou týdně antigenními testy, nebo jednou za dva týdny PCR testy. Antigenní testy ukážou výsledek na místě, ale jsou méně spolehlivé. PCR testy se vyhodnocují v laboratoři a jsou dražší. Stát pro školy zajistil antigenní testy. Pokud se rozhodly přejít na PCR testování, bude jim stát zpětně proplácet 200 korun za jeden test.

Povinné testování bude moct nahradit podobně jako v jiných oblastech také potvrzení o prodělání covidu-19 v uplynulých 90 dnech nebo doklad o odstupu nejméně 14 dnů od očkování. Všichni žáci by zároveň měli odevzdat čestné prohlášení o bezinfekčnosti.

Ubytovací zařízení by podle návrhu ministerstva mělo poskytovat své služby současně jen účastníkům školy v přírodě. Pokud se v něm ubytuje víc skupin škol v přírodě, měl by provozovatel zajistit jejich oddělení. Zařízení by mělo být vybaveno tekutým mýdlem, jednorázovými ručníky nebo sušiči rukou a dezinfekcí na ruce u vstupu do budovy, u jídelny, na toaletách, v pokojích i ve společných prostorech. Pro případ, že by se mezi účastníky zájezdu vyskytlo onemocnění, by měl být vyčleněn samostatný pokoj pro izolaci nemocného, který by měl bezodkladně odjet domů. O dalším postupu by pak měli rozhodovat hygienici, kterým by škola předala seznam všech účastníků.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je sobota 12. června 2021

Očekáváme v 1:00 15°C

Celá předpověď