Do Pákistánu se vrátil sesazený premiér Šaríf, byl zatčen

foto Příznivci sesazeného pákistánského premiéra Naváze Šarífa.

Islámábád - Sesazený pákistánský premiér Naváz Šaríf se dnes spolu s dcerou Marjam vrátil do vlasti z Londýna, kde pobýval od loňského roku, zatímco pákistánský soud ho v nepřítomnosti odsoudil za korupci k deseti letům vězení. Ihned po příletu byli Šaríf i jeho dcera zatčeni, aby si odpykali trest, informovala místní televizní stanice.

Očekává se, že Šaríf se odvolá a požádá o propuštění na kauci. Kolem Láhauru, kde přistálo letadlo s Šarífem, platí přísná bezpečností opatření kvůli tisícovým shromážděním, která pořádají jeho stoupenci.

Návrat Šarífa a jeho dcery, která byla rovněž v nepřítomnosti odsouzena k sedmi letům vězení, může otřást klidem v zemi před volbami vypsanými na 25. července. Předvolební kampaň už nyní provázejí obvinění, že mocná pákistánská armáda za scénou tahá za nitky ve prospěch slavného kriketového hráče Imrana Chána a jeho Hnutí za spravedlnost. Chán označuje Šarífa za "zločince, který si nezaslouží žádnou podporu".

Dnes večer propukly střety na hlavním vjezdu do Láhauru mezi Šarífovými stoupenci a policisty, kterých byly tisíce rozmístěny po celém městě. Zatím nejsou zprávy o zraněných.

V celém Láhauru byla v rámci bezpečnostních opatření zablokována síť mobilních telefonů, zatímco Šabház Šaríf, bratr Naváze Šarífa, vedl zhruba 10.000 členů Pákistánské muslimské ligy (PML-N) na protestní pochod městem navzdory zákazu shromažďování vyhlášenému vládou.

Šaríf rezignoval na post premiéra loni v létě. Učinil tak poté, co nejvyšší soud rozhodl, že je nezpůsobilý vykonávat úřad kvůli obvinění z korupce. Případ souvisí s kauzou takzvaných Panamských dokumentů, které odkrývají praktiky převádění peněz do daňových rájů.

Letos v únoru nejvyšší soud rozhodl, že Šaríf má být zbaven funkce šéfa vládnoucí strany PML-N. Ještě v únoru byl do čela strany zvolen mladší bratr expremiéra Šabház Šaríf. V dubnu pak přibyl verdikt nejvyššího soudu, který Navázi Šarífovi doživotně zakázal vykonávat veřejné funkce.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je středa 26. září 2018

Očekáváme v 19:00 13°C

Celá předpověď